Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozmowa Obamy z Jaceniukiem. Stany zwiększą sankcje wobec Rosji

0
Podziel się:

Amerykanie nigdy nie zaakceptują zagarnięcia Krymu. Premier Ukrainy proponuje Moskwie rozmowy.

Rozmowa Obamy z Jaceniukiem. Stany zwiększą sankcje wobec Rosji
(PAP/EPA)
bEEHiNcR

Barack Obama spotkał się dziś z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem. Jak podaje CNN, Obama stwierdził, że Ukraińcy _ wykazali się niezwykłą odwagą w obronie demokracji _. Jutro Jaceniuk poleci do Nowego Jorku, by tam zwrócić się do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Tymczasem ukraińskie siły zbrojne przygotowują się do inwazji armii rosyjskiej.

- _ Będziemy wspierać Ukrainę w utrzymaniu jej integralności terytorialnej _ - mówił po spotkaniu z premierem tego kraju prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Zagroził Kremlowi, że poniesie konsekwencje jeśli nie zmieni swojego kursu wobec Ukrainy.

Nawiązując do rosyjskiej obecności wojskowej na Krymie, Obama podkreślił, że największym zagrożeniem, wobec którego stoi Ukraina, jest zagrożenie jej integralności terytorialnej. Prezydent USA ostrzegł też, że jeśli Moskwa nie zmieni kursu, Zachód będzie zmuszony obciążyć ją kosztami. Podkreślił, że Stany Zjednoczone _ całkowicie odrzucają _ zaplanowane na niedzielę referendum na Krymie w sprawie przyłączenia go do Federacji Rosyjskiej.

bEEHiNcT

Jak dodał Barack Obama, USA stanowczo odrzuca plany przeprowadzenia referendum w sprawie dalszego statusu Krymu. Arsenij Jaceniuk zapewnił natomiast, że Ukraina jest gotowa do rozmów z Moskwą w celu rozwiązania kryzysu. Podkreślił, że jego kraj nigdy nie podda się Rosji. Premier Ukrainy jutro uda się do Nowego Jorku, by oficjalnie zwrócić się o pomoc do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ukraińska delegacja podczas wizyty w Stanach zwróci się także do Kongresu, Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Prezydent USA ostrzegł też, że jeśli Moskwa nie zmieni kursu, Zachód będzie zmuszony obciążyć ją kosztami. Podkreślił, że Stany Zjednoczone _ całkowicie odrzucają _ zaplanowane na niedzielę referendum na Krymie w sprawie przyłączenia go do Federacji Rosyjskiej.

Tymczasem ukraińskie siły zbrojne przygotowują się do odbicia możliwego ataku Rosji na północnych i wschodnich granicach, na tym odcinku granicy sytuacja jest krytyczna - oznajmił dzisiaj sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Andrij Parubij. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała dzisiaj o zatrzymaniu rosyjskiej wojskowej grupy zwiadowczej, która przedostała się z opanowanego przez Rosjan Krymu do sąsiadującego z nim obwodu chersońskiego na południu kraju. Ukraińskie służby zatrzymały rosyjską wojskową grupę zwiadowczą, która przedostała się z opanowanego przez Rosjan Krymu do sąsiadującego z nim obwodu chersońskiego na południu kraju.

Czytaj więcej w Money.pl

bEEHiNcZ
bEEHiNdu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)