Notowania

Przejdź na
oszczędności polaków
28.10.2011 13:29

"Rozsądni, aby do pierwszego i beztroscy". Zobacz jak Polacy oszczędzają

Ponad połowa żyje od pierwszego do pierwszego, albo od razu przepuszcza wszystko co zarobi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Amaxim/Dreamstime)

45 proc. Polaków oszczędza, ale jedynie 7 proc. Polaków robi to regularnie, odkładając wybraną kwotę w każdym miesiącu. Niestety 42 proc. wpłaca je na ROR lub trzyma w przysłowiowej skarpecie. Nie myślimy o emeryturze, a odłożone pieniądze wydajemy na konsumpcję. To najważniejsze wnioski z badania _ Postawy Polaków wobec oszczędzania _ przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy przez TNS Pentor.

W raporcie wyodrębniono trzy grupy osób charakteryzujących się odmiennymi postawami wobec pieniędzy i oszczędzania.

Blisko połowa badanych (48 proc.) to _ osoby rozsądne _ - planujące przynajmniej większe wydatki oraz oszczędzające część środków z myślą o przyszłości. Są to osoby o wyższym statusie majątkowym i wykształceniu.

* **[ _ Postawy Polaków wobec oszczędzania _ - zobacz szczegółowe wyniki badań ]( http://www.money.pl/u/file.php?id=19315 ) **

Jedna trzecia badanych to grupa _ od pierwszego do pierwszego _. Skrupulatnie kontrolują swoje wydatki, ale brakuje im wiedzy i środków, by zadbać o swoją finansową przyszłość. Uważają, że powodzenie w oszczędzaniu i inwestowaniu zależy od szczęścia, boją się instytucji finansowych bardziej ufając własnej intuicji bądź rodzinie i znajomym.

Ostatni segment wyróżniony w badaniu to_ beztroscy _ (14 proc.). Są to najczęściej ludzie młodzi, którzy dopiero wchodzą w dorosłe życie. Konsumpcja jest dla nich na pierwszym miejscu. Większość z nich nie planuje i nie kontroluje swoich wydatków.

Oszczędzamy, ale inwestowanie to czarna magia

_ - Ponad połowa Polaków nie posiada elementarnej wiedzy finansowej. Na problemy ekonomiczne nakłada się nieumiejętność zarządzania nawet skromnymi środkami. _- mówi Krzysztof Kaczmar, dyrektor Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

Oszczędzamy na samochód, ale pieniądze trzymamy w skarpecie

Ponad połowa Polaków (52 proc.) deklaruje, że przeznacza wszystko na bieżące potrzeby. Mimo ostrzeżeń o nadchodzącym kryzysie, spadł i tak już niski odsetek osób oszczędzających regularnie (z 10 proc. do 7 proc.).

Polacy oszczędzają głównie z perspektywą średnioterminową i nastawieniem konsumpcyjnym (zakup sprzętów do mieszkania lub samochodu (35 proc.), wakacje (28 proc.), drobne przyjemności (22 proc.)). Na emeryturę odkłada jedynie 14 proc. społeczeństwa.

Badanie pokazuje również, komu Polacy ufają w kwestiach oszczędzania. Dokładnie trzy czwarte badanych podejmując decyzje inwestycyjne nie kieruje się opiniami ekspertów, z tego niemal połowa tej grupy nie ufa nikomu. W efekcie co czwarty z nas (27 proc.), uważa, że powodzenie w inwestowaniu uzależnione jest głównie od własnych decyzji, a aż 39 proc. respondentów nie jest w stanie określić racjonalnych przyczyn wpływających na powodzenie inwestycji.

Wydajemy z umiarem

Pocieszający jest fakt, że blisko 90 proc. badanych planuje swoje wydatki. Tylko nieco ponad jedna dziesiąta (12 proc.) deklaruje, że są rozrzutni i zaspokajają swoje zachcianki ulegając nierzadko impulsowi chwili.

Badanie _ Postawy Polaków wobec oszczędzania _ zostało przeprowadzone na zlecenie Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy przez TNS Pentor w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej _ Tydzień dla oszczędzania _ realizowanej 24-31 października. Akcja nawiązuje do Światowego Dnia Oszczędzania, który obchodzony jest na całym świecie ostatniego dnia października.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t125356.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/tusk;jak;krol;julian;zobacz;dlaczego,254,0,933374.html) Tusk jak król Julian. Zobacz dlaczego Rząd nie chce się nikomu narażać i to się nie zmieni - pisze Łukasz Pałka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;zapowiada;ogromne;ciecia;wydatkow,211,0,890323.html) Rostowski: Rok, dwa i będą wielkie efekty Minister zapewnia, że reforma zagwarantuje bezpieczeństwo i stabilność gospodarki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/254/t26366.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/inflacja;spada;a;lokaty;wciaz;pod;kreska,8,0,873480.html) Lokaty na minusie. A w twoim banku... Mimo wyhamowania wzrostu cen, realne zyski z lokat czwarty miesiąc z rzędu są poniżej zera. Średni rzeczywisty zarobek na rocznych depozytach wyniósł w czerwcu minus 0,34 proc.
Tagi: oszczędności polaków, oszczędności, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz