Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozstrzygniecie ws. OFE coraz bliżej

0
Podziel się:

Dzisiaj w Sejmie drugie czytanie projektu ustawy. Opozycja krytykuje zbyt szybkie tempo prac i pomijanie proponowanych poprawek.

na zdjęciu minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz
na zdjęciu minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz (PAP/Rafał Guz)

Dziś w Sejmie będzie miało miejsce drugie czytanie projektu zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Wczoraj projekt rozpatrywała komisja finansów publicznych. Opozycja krytykuje zbyt szybkie tempo prac nad tak ważną ustawą. Na piątek przewidziane jest głosowanie w tej sprawie.

aktualizacja 09:31

Rządowe propozycje zakładają, że ponad 50 procent oszczędności zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma być przekazanych do ZUS-u. OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, będą mogły natomiast kupować inne papiery wartościowe, między innymi akcje. Przyszli emeryci będą mieli 4 miesiące na decyzję, czy chcą pozostać w OFE.

SLD krytykuje zbyt szybkie tempo prac, a PiS wskazuje na to, że nie są uwzględniane poprawki zgłaszane przez opozycję.

Podczas wczorajszej dyskusji minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz przekonywał, że na zmianach w OFE nikt nie straci. Według ministra zwlekanie z reformą może negatywne skutki dla naszej gospodarki.

Jakie poprawki wprowadziła komisja finansów?

Wczoraj sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się za przyjęciem projektu w sprawie OFE z poprawkami. Komisja zgodziła się na jedną merytoryczną zmianę złożoną przez Marcina Święcickiego (PO). Zwiększa ona z 5 proc. do 10 proc. limit inwestycji OFE w jedną spółkę. Zdaniem Święcickiego utrzymanie limitu na proponowanym w projekcie poziomie 5 proc. po obniżeniu o połowę aktywów OFE (w wyniku przeniesienia obligacji do ZUS) spowodowałoby, że fundusze musiałyby pozbywać się akcji niektórych notowanych na giełdzie polskich spółek, np. PKO czy PZU.

Rząd zaproponował w projekcie, by obligacje Skarbu Państwa posiadane przez Otwarte Fundusze Emerytalne przenieść do ZUS. W związku z tym 3 lutego 2014 r. OFE przekażą do ZUS 51,5 proc. wartości aktywów netto każdego funduszu. Według rządu zmiana ma obniżyć poziom długu publicznego w relacji do PKB oraz podnieść wiarygodność Polski na rynkach finansowych.

Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Ubezpieczeni będący członkami OFE będą decydować, czy chcą, aby ich składki były odprowadzane do OFE, czy na subkonto w ZUS. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. każdy członek OFE będzie mógł złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. W przypadku pozostałych osób składka będzie ewidencjonowana wyłącznie na subkoncie w ZUS.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)