Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozszerzenie NATO. Gruzja w Sojuszu? Rasmussen jest za

0
Podziel się:

Przyjęcie krajów Europy Środkowej i Wschodniej do NATO i UE należy do największych sukcesów naszych czasów - napisał Rasmussen w artykule opublikowanym w niedzielnym wydaniu Die Welt.

Rozszerzenie NATO. Gruzja w Sojuszu? Rasmussen jest za
(World Economic Forum/CC/Flickr)
bEJuqOYB

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen opowiedział się w dziś na łamach tygodnika Welt am Sonntag za kontynuacją polityki rozszerzania sojuszu. Potwierdził zasadę, że każdy suwerenny kraj ma prawo do swobodnego decydowania o swoim losie.

Przyjęcie krajów Europy Środkowej i Wschodniej do NATO i UE należy do _ największych sukcesów naszych czasów _ - napisał Rasmussen w artykule opublikowanym w niedzielnym wydaniu Die Welt". Ich wejście do obu organizacji spowodowało umocnienie wolności, demokracji, bezpieczeństwa i stabilności na naszym kontynencie - podkreślił duński polityk, kierujący Sojuszem od 2009 roku.

_ Zadanie nie zostało jeszcze zakończone _ - zaznaczył Rasmussen. Jak wyjaśnił, ciągle jeszcze istnieją kraje, które chcą wstąpić do NATO. Jago zdaniem stanowisko sojuszu w tej sprawie jest jasne. Punkt 10. Karty Atlantyckiej przyznaje każdemu państwu, które jest w stanie wspierać zasady Sojuszu i przyczyniać się do bezpieczeństwa terytorium NATO, prawo do ubiegania się o członkostwo.

bEJuqOYD

_ Potwierdzamy tę zasadę _ - podkreślił sekretarz generalny NATO. Wymienił Bośnię i Hercegowinę, Macedonię, Gruzję i Czarnogórę jako kraje, które _ podjęły suwerenną decyzję i dążą do NATO _. _ Te kraje pracują nad koniecznymi reformami. NATO wspiera je _ - powiedział Rasmussen. _ Gdy uporają się z najpilniejszymi zadaniami, wówczas my (NATO) podejmiemy konieczne decyzje _ - zapowiedział.

Rasmussen skrytykował działania Rosji wobec Krymu jako naruszenie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy, a także jako podkopywanie prawa międzynarodowego. Moskwa ignoruje ponadto zasadę, że każdy suwerenny kraj może sam decydować o swoim losie - pisze szef NATO.

Przyznał, że polityka Ukrainy wobec wejścia do NATO uległa w minionej dekadzie zmianie, jednak Sojusz respektował każdą decyzję partnera. _ Partnerstwo z Ukrainą umocniło się _ - ocenił Rasmussen.

Prawo suwerennych państw do decydowania o swoim kursie należy do _ fundamentów współczesnej Europy _ - podkreślił Rasmussen. Tą zasadą sojusz kierował się od dnia swego powstania. _ Dziś musimy potwierdzić tę zasadę _ - napisał odchodzący szef NATO.

bEJuqOYJ

Rasmussen przekaże na jesieni stanowisko sekretarza generalnego NATO swojemu następcy - norweskiemu socjaldemokracie Jensowi Stoltenbergowi.

Czytaj więcej w Money.pl

bEJuqOZe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)