Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozszerzenie NATO. Senator McCain krytykuje bierność sekretarza generalnego

0
Podziel się:

- Wydaje się, że sekretarz generalny czuje się w obowiązku codziennie rano po przebudzeniu powiedzieć: nigdzie się nie zaangażujemy. Zastanawiam się gdzie się zaraził tą chorobą - powiedział McCain.

Rozszerzenie NATO. Senator McCain krytykuje bierność sekretarza generalnego
(United States Congress)
bEICQhoB

Republikański senator John McCain wyraził w poniedziałek zaniepokojenie niechęcią członków NATO do angażowania się w konflikty na świecie, cięciami wydatków obronnych i wstrzymaniem polityki rozszerzenia Sojuszu. Apelował o przyjęcie do NATO Gruzji.

_ Wydaje się, że nasz sekretarz generalny (NATO) czuje się w obowiązku codziennie rano po przebudzeniu powiedzieć: "nigdzie się nie zaangażujemy". Zastanawiam się gdzie się zaraził tą chorobą _ - powiedział McCain. Gorzkie słowa krytyki kierował nie tylko pod adresem sekretarza generalnego Andersa Fogha Rasmussena, ale generalnie członków NATO, zwłaszcza europejskich.

McCain przypomniał, że gdy w Srebrenicy zginęło ok. 8 tys. osób, NATO dokonało interwencji na Bałkanach, za co dziś wszyscy są Sojuszowi wdzięczni. Ale gdy dziś mówi się o kolejnych tysiącach ofiar i torturowanych w Syrii, _ nikt nawet tego nie komentuje _. _ Niepokoi mnie, że już nigdy więcej nie dokonają interwencji _ - wskazał.

bEICQhoD

Chwalił Francję za _ nadzwyczajną _ operację w Mali, ale też uznał, że to NATO jako całość powinno być bardziej zaangażowana w Afryce, która potrzebuje wsparcia w walce z terroryzmem i kontroli granic.

McCain zauważył, że spośród członków NATO tylko _ Polska i Norwegia podniosły wydatki _ związane z NATO. Inne kraje w ostatnim czasie albo wydatki na obronę cięły, jak USA w ramach tzw. sekwestracji, albo je zamroziły.

Krytykował też wstrzymanie polityki rozszerzenia Sojuszu, który w jego mniemaniu jest wciąż gwarantem stabilności na świecie. _ Musimy pchnąć do przodu kwestię członkostwa Gruzji _ - zaapelował. Zwrócił uwagę, że Gruzja, choć jeszcze nie jest członkiem NATO, wysłała do Afganistanu w ramach natowskiej operacji ISAF więcej żołnierzy (proporcjonalnie do liczby ludności kraju) niż wiele państw członkowskich.

McCain wziął udział w debacie poświęconej przyszłości NATO, jaką zorganizowało w poniedziałek waszyngtońskie Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS). Obok niego wystąpił Demokratyczny senator Chrisem Murphy.

bEICQhoJ

Murphy też opowiedział się za dalszym rozszerzeniem NATO i wyrażał zaniepokojenie niewystarczającą wolą europejskich członków NATO do angażowania środków w operacje natowskie. Ale wskazał też na problem w USA, jakim jest _ zanikanie tematu NATO z debat w Kongresie _. _ Potrzebujemy jakiejś elementarnej edukacji dla nowych kongresmenów o tym, czym jest NATO, jak ważny jest to sojusz _ - zaapelował.

Obaj senatorzy wspólnie odwiedzili w grudniu Ukrainę, by wyrazić solidarność z _ protestującymi przeciwko rosyjskiej dominacji _, jak wyraził się McCain. _ Amerykanie nie zdają sobie sprawy jak ważne dla nich jest nasze poparcie. Nie możemy nie doceniać wagi moralnej perswazji USA _ - powiedział.

_ USA mają ograniczone narzędzia działania (ws. Ukrainy), a oczekiwania są, że USA przyniosą Ukraińcom ratunek _ - przyznał Murphy. Zauważył jednak, że Amerykanie przynajmniej _ mówią jednym głosem _ na temat Ukrainy, ponad partyjnymi podziałami. Przypomniał, że Senat USA przyjął rezolucję poparcia dla protestujących, a Departament Stanu anulował wizy dla osób odpowiedzialnych za użycie siły wobec pokojowych demonstrantów.

Zdaniem McCaina zbyt małe zobowiązania ws. przyszłości Ukrainy wykazuje Unia Europejska i Międzynarodowego Fundusz Walutowy.

bEICQhoK

Czytaj więcej w Money.pl

bEICQhpe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)