Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozszerzenie wyszło Unii na dobre

0
Podziel się:

Wszystkie kraje Unii Europejskiej skorzystały na rozszerzeniu UE przed dwoma laty - przekonuje Komisja Europejska. Jednocześnie nie sprawdziły się obawy towarzyszące rozszerzeniu, w tym przed przenoszeniem firm do nowych krajów oraz przed zalaniem starych krajów tanią siłą roboczą.

Rozszerzenie wyszło Unii na dobre

Wszystkie kraje Unii Europejskiej skorzystały na rozszerzeniu UE przed dwoma laty - przekonuje Komisja Europejska. *Jednocześnie nie sprawdziły się obawy towarzyszące rozszerzeniu, w tym przed przenoszeniem firm do nowych krajów oraz przed zalaniem starych krajów tanią siłą roboczą. * **Komiasja Europejska zaprezentowała raport w sprawie rozszerzenia, oparty na danych ekonomicznych.

"Z gospodarczego punktu widzenia ostatnie rozszerzenie było sukcesem dla 10 nowych krajów członkowskich i 15 starych - powiedział komisarz ds. walutowych i gospodarczych Joaquin Almunia. - To sytuacja, w której wszyscy wygrywają, nie ma przegranych. To historia gospodarczego sukcesu".

Jego zdaniem, dzięki rozszerzeniu, "cała UE może lepiej stawić czoło wyzwaniom globalizacji".

W latach 1997-2005 nowe kraje członkowskie rozwijały się średnio w tempie 3,75 proc. przyrostu PKB rocznie, podczas gdy stare - 2,5 proc. Średni dochód w krajach Dziesiątki wzrósł z 44 proc. średniego poziomu Piętnastki w roku 1997 do 50 proc. unijnej średniej w 2005Korzyścią dla starych krajów jest otwarcie rynków na inwestycje i wzrost wymiany handlowej. Udział starych krajów w wymianie handlowej Dziesiątki wzrósł z 56 proc. w 1993 roku do 62 proc. w 1995. W tym samym okresie udział nowych krajów w handlu ze starymi zwiększył się z 8 do 13 proc., przy czym największymi eksporterami są Polska i Czechy. Jednak nadwyżka w bilansie handlowym jest po stronie Piętnastki.

Stare kraje członkowskie są głównymi inwestorami w nowych krajach. W 2004 bezpośrednie zagraniczne inwestycje w nowych państwach członkowskich osiągnęły 191 mld euro, z czego 75 proc. stanowiły inwestycje właśnie z Piętnastki.

Dokładniejsze dane pokazują, że coraz bardziej korzystają na tym Węgry, Czechy i Słowacja, gdzie inwestycje dotyczą w coraz większym stopniu sektora informatycznego i telekomunikacyjnego oraz przemysłu motoryzacyjnego. W krajach bałtyckich, a także w dużym stopniu w Polsce, koncentrują się na branżach tradycyjnych: przetwórstwie żywności i drewna oraz tekstyliach.Komisja Europejska potwierdza, że nie sprawdziły się obawy towarzyszące rozszerzeniu UE, w tym przed przenoszeniem firm do nowych krajów.

Choć inwestycje bezpośrednie ze starych krajów są bardzo istotne dla gospodarek nowej Dziesiątki, to są na marginesie działalności inwestycyjnej krajów Piętnastki: 53 proc. inwestycji kierują one do innych starych krajów członkowskich, 12 proc. - do USA, zaś tylko 4 proc. - do nowych członków.

To samo z obawami przed zalaniem starych krajów tanią siłą roboczą - największy odsetek pracowników z nowych krajów - 2 proc. - ma Irlandia, która otworzyła rynek pracy od 1 maja 2004 roku. KE widzi tylko pozytywny wpływ tego kroku na irlandzką gospodarkę. W Austrii i Niemczech, które utrzymują restrykcje dla pracowników z nowych krajów, ich odsetek wynosi odpowiednio 1,5 oraz 0,6 proc. Dla porównania - spoza UE pochodzi tam ok. 7 proc. pracowników.

Przez ostatnie 15 lat, z budżetu UE do dziesiątki nowych krajów trafiło 28 mld euro. Z punktu widzenia krajów starej piętnastki, rozszerzenie kosztowało nie więcej niż 0,1 proc. ich PKB."Żaden z czarnych scenariuszy się nie sprawdził" - powiedział komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn. Podał przykład Danii, gdzie według tamtejszych analiz przyjęcie do UE Dziesiątki pozwoliło na powstanie 45 tys. nowych miejsc pracy.

Pozytywny bilans KE widzi także w rolnictwie. Handel produktami rolnymi wzrósł prawie dwukrotnie w latach 1999-2004 zarówno między Dziesiątką a Piętnastką jak i pomiędzy krajami Dziesiątki. Dopłaty bezpośrednie wpłynęły na wzrost dochodów rolników - zdaniem KE, w latach 1999/2003 i 2004/2005 wzrosły one średnio o 70 proc. Tymczasem w Piętnastce pozostały na stabilnym, ale wyższym poziomie.

gospodarka
wiadomości
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)