Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

RPP decyduje dziś o stopach

0
Podziel się

Czy będzie przerwa w trwających od kilku miesięcy obniżkach?

RPP decyduje dziś o stopach
(PAP/Tomasz Gzell)
bEhGVJhN

Zdaniem większości ekonomistów Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni dzisiaj wysokości stóp procentowych.

Eksperci uważają, że powodem przerwy w trwającym od kilku miesięcy cyklu obniżek są lepsze niż oczekiwano dane dotyczące polskiej gospodarki. Wyższe od prognoz były dane o inflacji CPI, produkcji przemysłu, płacach, deficycie fiskalnym, a także zanotowano mniejsze osłabieniu złotego w ostatnich dniach.

Również ekonomista - profesor Witold Orłowski uważa, że w tym miesiącu wysokość stóp pozostanie niezmieniona:

bEhGVJhP

Eksperci uważają, że obniżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach są bardzo prawdopodobne. W podobnym tonie utrzymują się wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej. Obecnie podstawowa stopa NBP wynosi 3,75 procent.

Rada decyduje nie tylko o poziomie stopy referencyjnej, która ma wpływ na wysokość stawki wibor. Ekonomiści uważają, że tym razem członkowie RPP mogą np. zadecydować o obniżce stopy rezerwy obowiązkowej dla banków komercyjnych, która obecnie wynosi 3,5 proc.

Marian Noga, członek RPP ponad tydzień temu zasugerował, że na najbliższym posiedzeniu Rada będzie w tej sprawie prowadzić dyskusję. Według ostrożnych szacunków system międzybankowy mógłby zostać wtedy zasilony dodatkowo kilkunastoma miliardami złotych. A wszystko, w celu zachęcenia banków do przeprowadzenia większych akcji kredytowych i rozruszania gospodarki.

Sytuacja polskiej gospodarki w raportach Money.pl
*Polska gospodarka stanęła w miejscu * Wzrost PKB w I kwartale wyniesie zaledwie 0,7 procent - wynika z analizy Money.pl.
*Końca recesji nie widać. Odbicie dopiero po wakacjach? * Z ankiety Money.pl wynika, że produkcja przemysłowa w marcu była niższa średnio o 5,3 procent mniej niż przed rokiem. Jest więc nieco lepiej niż w lutym. Ale, niestety, to tylko statystyka. Końca recesji nie widać, a ankietowani przez nas ekonomiści uważają, że odbicie nastąpi dopiero po wakacjach.
bEhGVJiq
KOMENTARZE
(0)