Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPP nadal będzie decydować o sytuacji gospodarczej państwa

0
Podziel się:

Inflacja ma charakter spadkowy pomimo, że w gospodarce są różne czynniki, które mogą spowodować jej ponowny wzrost. Są to m.in. trzymające się na wysokim poziomie ceny ropy naftowej na rynkach światowych, które powodują, że krajowi producenci paliw nadal podwyższają ceny.

RPP nadal będzie decydować o sytuacji gospodarczej państwa

W wyniku efektu transmisyjnego wzrost ten przekłada się na zwiększenie kosztów produkcji i na podwyższenie cen produktów i usług, czyli na wzrost inflacji. Do tego dochodzą wyższe akcyzy i wyższe ceny energii. Nadal istnieje groźba wzrostu inflacji na skutek podwyższonych presji płacowych oraz wyższego wzrostu gospodarczego. I dlatego w tej sytuacji Rada Polityki Pieniężnej podkreśla, że nadal będzie obniżać stopy procentowe, ale daje również do zrozumienia, że kres tych obniżek może szybko nadejść.

WGI prognozowała obniżkę w 2005 roku o 150 punktów bazowych. Biorąc pod uwagę obniżkę o 50 punktów w zeszłym miesiącu, to - zdaniem analityków - RPP może jeszcze obniżyć o kolejne 100 punktów w tym roku. To samo wynika z wypowiedzi niektórych członków Rady, którzy twierdzą, że do końca roku obniży ona jeszcze stopy dwa razy po 50 punktów. Prawdopodobnie jeszcze w maju i ewentualne po wakacjach. Specjaliści z WGI uważają, że taki sposób postępowania ma na celu sprawdzenia skuteczności dotychczasowych podjętych decyzji w polityce monetarnej (zmiana nastawienia i obniżka stóp procentowych).

Po tych działaniach RPP zapewne skupi wszystkie swoje siły na utrzymaniu stóp procentowych na niskim poziomie celem spełnienia warunków z Maastricht dotyczących wprowadzenia euro w Polsce w latach 2009 – 2010. Powinny one być utrzymane na takim poziomie, że realne stopy procentowe pozostaną w granicach 3 – 4 proc. lub nominalne stopy na poziomie 5 – 5,5 proc.

Niestety inflacja będzie nadal problemem, ponieważ do 2010 roku oczekujemy wzrostu gospodarczego na wyższych poziomach (4 – 6 proc. rocznie) i siłą napędzającą ten wzrost będą inwestycje finansowane zarówno ze środków krajowych jak i unijnych.

Pojawia się tutaj pytanie, czy w momencie kiedy inflacja będzie pod kontrolą, to czy RPP zamierza zająć stanowisko, które zajmuje Europejski Bank Centralny, czyli że nic więcej nie będzie robione ze stopami procentowymi?

Takie stanowisko może mieć negatywny wpływ na gospodarkę, ponieważ wymaga ona ożywienia, aby doprowadzić do spadku bezrobocia. Działanie RPP w sferze monetarnej nie powinno polegać wyłącznie na obniżaniu stóp, ponieważ w tej chwili oprocentowanie jest na poziomie atrakcyjnym do zaciąganie kredytów zarówno konsumenckich, jak i inwestycyjnych. RPP powinna uwolnić również banki od różnych wskaźników bezpieczeństwa, które w zasadzie ograniczają możliwości i zdolności do udzielania kredytów.

Wszystkie działania RPP muszą być wspomagane przez odpowiednio prowadzoną politykę fiskalną, czyli obniżania podatków i restrukturyzację finansów państwa. A to z kolei zależy od wyniku wyborów parlamentarnych. Sytuacja jest raczej korzystna dla Polski, ponieważ jeśli powstanie rząd z udziałem Platformy Obywatelskiej, to zostanie zrealizowany plan trzy razy 15 proc., natomiast inna koalicja może powstać np. z udziałem Partii Demokratycznej z programem trzy razy 18 proc.

Tak czy inaczej, polityka rządowa będzie sprzyjać konkurencyjności polskiej gospodarki, biorąc pod uwagę, że prawie we wszystkich sąsiednich państwach jest już podatek liniowy. Dlatego też ostatni kształt sytuacji gospodarczej Polski będzie zależał od decyzji RPP.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)