Notowania

rpp
30.09.2009 12:56

RPP nie zaskoczyła. Stopy nie drgnęły

Rada pozostawiła stopy procentowe na poziomie niezmienianym od czerwca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

*Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła w środę stopy procentowe na niezmienionym poziomie, podał Narodowy Bank Polski (NBP). *

_ - Rada ocenia prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej celu inflacyjnego za wyższe od prawdopodobieństwa, że inflacja będzie wyższa od celu. Jednocześnie Rada ocenia, że w ostatnich miesiącach prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej celu inflacyjnego uległo zmniejszeniu _ - czytamy w komunikacie.

Drugie zdanie oznacza prawdopodobnie, że Rada powoli przygotowuje się do zmiany nastawienia i wkrótce przejdzie na nieformalne neutralne nastawienie w polityce pieniężnej.

_ - W ocenie Rady, oczekiwana poprawa globalnej koniunktury, dokonane obniżki stóp procentowych NBP wraz ze zmniejszeniem stopy rezerwy obowiązkowej powinny sprzyjać powrotowi gospodarki na ścieżkę potencjalnego tempa wzrostu. Decyzje Rady w nadchodzących miesiącach będą uwzględniać napływające informacje dotyczące perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji, sytuację na rynkach finansowych w Polsce i na świecie, informacje dotyczące sektora finansów publicznych oraz kształtowanie się kursu złotego _ - czytamy dalej.

RPP deklaruje również, że będzie nadal analizowała wpływ zmian sytuacji na krajowym rynku międzybankowym na działanie mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce.

W listopadzie nastąpiła pierwsza - od lutego 2006 r. - 25-pkt. obniżka stóp procentowych, a grudzień, styczeń, luty, marzec oraz czerwiec przyniosły kolejne cięcia i obecnie główna stopa wynosi 3,50 proc. W maju RPP Rada obniżyła natomiast stopę rezerwy obowiązkowej o 0,5 pkt. proc. z 3,5 proc. do 3,0 proc. Decyzja ta obowiązuje od 30 czerwca 2009 r. Powszechnie panującą opinią jest przekonanie o końcu luzowania polityki pieniężnej w tej serii.

Stopy bez zmian, raty kredytów również

Poziom kredytowych rat banki ustalają nie na podstawie stopy procentowej RPP, a głównie na podstawie wskaźnika WIBOR 3M, czyli średniej wartości oprocentowania trzymiesięcznych pożyczek, jakich udzielają sobie nawzajem.

* [ Zobacz aktualne stopy procentowe RPP ]( http://www.money.pl/pieniadze/stopy/ )
* [ Sprawdź ile wynosi i jak zmieniał się WIBOR ]( http://www.money.pl/pieniadze/depozyty/zlotowearch/ )

Do niedawna oba wskaźniki zmieniały się niemal równolegle. Jednak od 10 kwietnia ten znacznie ważniejszy dla kredytobiorców - WIBOR - zamiast podążać za stopami Rady, wystrzelił w przeciwnym kierunku. Dlaczego? Bo banki żądają we wzajemnych rozliczeniach wyższych odsetek, niż sugeruje to Rada.

Poziom stóp procentowych RPP i wskaźnika WIBOR 3M od stycznia 2008 roku

... stopa referencyjna NBP ... wskaźnik WIBOR 3M .
źródło: NBP, Money.pl

Polacy przepłacają w ratach

Dla kredytobiorców te ułamki procentów przekładają się jednak na realne i wcale niemałe kwoty. Money.pl sprawdził, ile dziś wynosi rata kredytu hipotecznego, a ile - gdyby nie zaskakujący wzrost WIBOR-u - wynosić powinna.

Jako przykład posłużył nam kredyt na kwotę 300 tysięcy złotych, zaciągnięty na 30 lat, którego oprocentowanie wynosi WIBOR 3M powiększony o 2-procentową marżę banku. Wczoraj rata takiego kredytu wynosiła 1920 złotych. Przy _ naturalnym _ poziomie WIBORU powinna być niższa o 120 złotych.

źródło: szacunki Money.pl

* [ Kalkulator kredytowy. Sprawdź jaką ratę Ty zapłacisz ]( http://www.money.pl/banki/kalkulatory/kredytowy/ )
* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: rpp, stopy, zmiana, nbp, skrzypek, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, polityka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz