Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPP nie zaskoczyła. Stopy nie drgnęły

0
Podziel się:

Rada pozostawiła stopy procentowe na poziomie niezmienianym od czerwca.

RPP nie zaskoczyła. Stopy nie drgnęły
(PAP/Tomasz Gzell)

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła w środę stopy procentowe na niezmienionym poziomie, podał Narodowy Bank Polski (NBP).

_ - Rada ocenia prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej celu inflacyjnego za wyższe od prawdopodobieństwa, że inflacja będzie wyższa od celu. Jednocześnie Rada ocenia, że w ostatnich miesiącach prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej celu inflacyjnego uległo zmniejszeniu _ - czytamy w komunikacie.

Drugie zdanie oznacza prawdopodobnie, że Rada powoli przygotowuje się do zmiany nastawienia i wkrótce przejdzie na nieformalne neutralne nastawienie w polityce pieniężnej.

_ - W ocenie Rady, oczekiwana poprawa globalnej koniunktury, dokonane obniżki stóp procentowych NBP wraz ze zmniejszeniem stopy rezerwy obowiązkowej powinny sprzyjać powrotowi gospodarki na ścieżkę potencjalnego tempa wzrostu. Decyzje Rady w nadchodzących miesiącach będą uwzględniać napływające informacje dotyczące perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji, sytuację na rynkach finansowych w Polsce i na świecie, informacje dotyczące sektora finansów publicznych oraz kształtowanie się kursu złotego _ - czytamy dalej.

RPP deklaruje również, że będzie nadal analizowała wpływ zmian sytuacji na krajowym rynku międzybankowym na działanie mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce.

W listopadzie nastąpiła pierwsza - od lutego 2006 r. - 25-pkt. obniżka stóp procentowych, a grudzień, styczeń, luty, marzec oraz czerwiec przyniosły kolejne cięcia i obecnie główna stopa wynosi 3,50 proc. W maju RPP Rada obniżyła natomiast stopę rezerwy obowiązkowej o 0,5 pkt. proc. z 3,5 proc. do 3,0 proc. Decyzja ta obowiązuje od 30 czerwca 2009 r. Powszechnie panującą opinią jest przekonanie o końcu luzowania polityki pieniężnej w tej serii.

Stopy bez zmian, raty kredytów również

Poziom kredytowych rat banki ustalają nie na podstawie stopy procentowej RPP, a głównie na podstawie wskaźnika WIBOR 3M, czyli średniej wartości oprocentowania trzymiesięcznych pożyczek, jakich udzielają sobie nawzajem.

Do niedawna oba wskaźniki zmieniały się niemal równolegle. Jednak od 10 kwietnia ten znacznie ważniejszy dla kredytobiorców - WIBOR - zamiast podążać za stopami Rady, wystrzelił w przeciwnym kierunku. Dlaczego? Bo banki żądają we wzajemnych rozliczeniach wyższych odsetek, niż sugeruje to Rada.

Poziom stóp procentowych RPP i wskaźnika WIBOR 3M od stycznia 2008 roku

... stopa referencyjna NBP ... wskaźnik WIBOR 3M .
źródło: NBP, Money.pl

Polacy przepłacają w ratach

Dla kredytobiorców te ułamki procentów przekładają się jednak na realne i wcale niemałe kwoty. Money.pl sprawdził, ile dziś wynosi rata kredytu hipotecznego, a ile - gdyby nie zaskakujący wzrost WIBOR-u - wynosić powinna.

Jako przykład posłużył nam kredyt na kwotę 300 tysięcy złotych, zaciągnięty na 30 lat, którego oprocentowanie wynosi WIBOR 3M powiększony o 2-procentową marżę banku. Wczoraj rata takiego kredytu wynosiła 1920 złotych. Przy _ naturalnym _ poziomie WIBORU powinna być niższa o 120 złotych.

źródło: szacunki Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)