Notowania

rpp
08.06.2011 13:48

RPP nie zaskoczyła. Stopy procentowe w górę

Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe o 25 pb do poziomu 4,50 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

*Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe o 25 pb do 4,50 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej, podał Narodowy Bank Polski w komunikacie. *

Od maja 2011 r. główna stopa procentowa wynosiła 4,25 proc.. Od 9 czerwca stopa referencyjna wyniesie 4,50 proc., stopa redyskonta weksli - 4,75 proc., stopa lombardowa - 6,00 proc., stopa oprocentowania lokaty terminowej przyjmowanej przez NBP od banków - 3,00 proc..

Ośmiu z trzynastu ankietowanych przez agencję ISB analityków - oczekiwało podwyższenia stóp procentowych o 25 pb na rozpoczynajączęty się we wtorek posiedzeniu RPP.

W ocenie większości, za zacieśnieniem polityki pieniężnej w czerwcu przemawiały przede wszystkim szybko rosnąca inflacja, która przekroczyła już 4-proc. granicę i nie powiedziała jeszcze w tym roku ostatniego słowa, oraz kolejne pogorszenie oczekiwań inflacyjnych wywołane silnymi wzrostami cen surowców.

Dodając do tego silny i trwały (4,4 proc. w I kw.) wzrost gospodarczy wydawało się, że Rada nie znajdzie zbyt wielu argumentów, by utrzymać stopy na obecnym poziomie. Szczególnie, że wyniki ostatnich głosowań (9:1 za podwyżkami w kwietniu i maju) wyraźnie wskazuje, że Rada panicznie boi się wzrostu inflacji i utrwalenia oczekiwań, więc _ dmucha na zimne _ i działa zdecydowanie wyprzedzająco.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t97436.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/pawlak;przeciw;podwyzce;zaszkodzi;pkb,196,0,847044.html) Pawlak przeciw podwyżce. Zaszkodzi PKB? W następnych kwartałach przewidywane jest zmniejszenie dynamiki wzrostu PKB. W tych okolicznościach podwyżka stóp procentowych mogłaby ten proces jeszcze pogłębić - napisał Pawlak w oświadczeniu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t139373.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/podwyzka;stop;procentowych;jak;nie;teraz;to;za;miesiac,47,0,846895.html) Podwyżka stóp procentowych: Jak nie teraz, to za miesiąc Ekonomiści są zdania, że Rada Polityki Pieniężnej podniesie dziś stopy procentowe. Winny jest zbyt szybki wzrost cen.
Tagi: rpp, wiadomości, kraj, waluty, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz