Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPP nie zmieni stóp ani nastawienia

0
Podziel się:

Ekonomiści ankietowani przez agencję ISB jednogłośnie twierdzą, że na styczniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni ani stóp procentowych, ani nastawienia w polityce monetarnej. Zmiana nastawienia może nastąpić w lutym, a stopy mogą spaść do grudnia nawet o 100 punktów bazowych.

RPP nie zmieni stóp ani nastawienia

Ekonomiści ankietowani przez agencję ISB jednogłośnie twierdzą, że na styczniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zmieni ani stóp procentowych, ani nastawienia w polityce monetarnej. Zmiana nastawienia może nastąpić w lutym, a stopy mogą spaść do grudnia nawet o 100 punktów bazowych.

„Ostatnie informacje o inflacji i wynagrodzeniach wskazują na brak zagrożenia inflacyjnego w średnim i długim okresie. Spodziewany wzrost inflacji w pierwszym kwartale 2005 roku, nawet jeżeli sięgnie 5%, to i tak nie przeszkodzi inflacji, aby spadła ona do poziomów z przedziału 2-3% na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2005 roku” – uważa Stanisław Kluza, główny ekonomista BGŻ.

RPP spotyka się na comiesięcznym posiedzeniu 25-26 stycznia. Decyzja ma zostać opublikowana w środę.

W grudniu inflacja wyniosła 4,4% r/r wobec 4,5% r/r w listopadzie. Ekonomiści uważają też zgodnie, że w pierwszym kwartale inflacja przyspieszy ze względu na efekt bazy, jednak potem zacznie szybo spadać.

W czwartek członek RPP Mirosław Pietrewicz powiedział, że wskaźnik ten, po przyspieszeniu w pierwszym kwartale, może spaść do celu inflacyjnego Rady w trzecim lub czwartym kwartale tego roku. Celem inflacyjnym RPP jest 2,5% plus/minus 1 pkt. proc.

Zdaniem ekonomistów, Rada poczeka ze zmianą nastawienia, aż będzie miała więcej danych makroekonomicznych.

„Rada będzie czekała na projekcję inflacyjną, na dane o inflacji, będzie chciała się przekonać, czy ten trend spadkowy dynamiki produkcji, który się zarysował, zostanie potwierdzony oraz będzie chciała stwierdzić, jak będzie się zachowywała dynamika wynagrodzeń” – powiedział Arkadiusz Krześniak, ekonomista z Deutsche Banku.

Według jego prognoz stopy mogą spaść w tym roku o 75 do 100 pb.

Ekonomiści dodają, że w lutym RPP może zdecydować się na zmianę nastawienia na neutralne, a lutowa projekcja inflacyjna NBP okaże się zdecydowanie lepsza niż poprzednia, wykazując bardziej zdecydowany spadek inflacji.

„Zmiana nastawienia będzie w lutym po publikacji projekcji inflacyjnej. Projekcja będzie argumentem, żeby powiedzieć, iż ryzyka dla inflacji są zbilansowane. Być może teraz będzie ciekawy komentarz RPP i warto zwrócić uwagę na to, jak Rada postrzega ryzyka po styczniu” – powiedział Arkadiusz Garbarczyk, analityk BRE Banku.

„W tym roku są wybory i jest trochę niepewności z tym związanej, ale my oczekujemy nieco większych redukcji niż rynek. Sądzimy, że na koniec tego roku główna stopa może być między 5,75% a 5,50%” – dodał.

Projekcja, czyli przewidywana ścieżka inflacji przy założeniu braku zmian w polityce pieniężnej, zostanie opublikowana w końcu lutego.

Nastawienie restrykcyjne w polityce pieniężnej obowiązuje od kwietnia 2004 roku – w tym czasie RPP podniosła trzykrotnie stopy, w sumie o 125 pb. Obecnie stopa referencyjna wynosi 6,50%.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)