Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPP obcięła stopy

0
Podziel się:

Główną stopę referencyjną obniżono do 5 procent. Mniej zarobimy na lokatach?

RPP obcięła stopy
(PAP/Leszek Szymański)

Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła analityków i obniżyła stopy procentowe, aż o 75 punktów bazowych do 5,00 procent w przypadku głównej stopy referencyjnej. Z decyzji zadowoleni są przedstawiciele rządu. Decyzja rady może oznaczać spadek oprocentowania lokat bankowych.

| Jak od 24 grudnia zmieniają się stopy: |
| --- |
| stopa referencyjna 5,00 procent w skali rocznej; stopa lombardowa 6,50 procent w skali rocznej; stopa depozytowa 3,50 procent w skali rocznej; stopa redyskonta weksli 5,25% w skali rocznej. |

RP zauważa, że ostatnie dane, w szczególności wyraźny spadek dynamiki inwestycji w III kw. br., potwierdzają, że tempo wzrostu gospodarczego w Polsce ulega istotnemu obniżeniu.

Przewodniczący Rady i prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek tłumaczył, że za taką decyzją przemawiają coraz gorsze dane płynące z gospodarki. Jednocześnie wraz z gorszą kondycją gospodarki, zmniejszy się inflacja

POSŁUCHAJ SŁAWOMIRA SKRZYPKA:

Z kolei członek Rady, profesor Andrzej Sławiński wyraził przekonanie, że popyt konsumpcyjny pozwoli naszemu krajowi utrzymać wzrost gospodarczy. Dodał, że skala wzrostu bezrobocia może być mniejsza niż przy okazji ostatniego silnego spowolnienia gospodarczego, na początku XXI wieku:

POSŁUCHAJ ANDRZEJA SŁAWIŃSKIEGO:

Rada Polityki Pieniężnej zadeklarowała, że podtrzymuje dotychczasowe stanowisko dotyczące przystąpienia Polski do mechanizmu kursowego ERM II i strefy euro. Zdaniem Rady powinno to nastąpić w najbliższym możliwym terminie, po uzyskaniu koniecznego poparcia politycznego dla niezbędnych zmian w Konstytucji.

Rada podała też, że przedłużyła możliwość stosowania przez Narodowy Bank Polski rozszerzonego zakresu instrumentów polityki pieniężnej, w szczególności transakcji swapów walutowych, na 2009 r.

Dzisiejsza obniżka jest drugą z kolei po trwającej ponad 1,5 roku serii, podczas której Rada podwyższała stopy procentowe o 25 pb w kwietniu, czerwcu, sierpniu i listopadzie 2007 roku oraz w styczniu, lutym, marcu i czerwcu br

Decyzja może zaskakiwać, spośród 11-tu ankietowanych przez Money.pl ekonomistów większość oczekiwała cięcia maksymalnie o 50 punktów bazowych.

_ - Tak zdecydowana obniżka stóp to odpowiedź na widoczne i szybko postępujące spowolnienie gospodarcze w Polsce, przy jednoczesnym spadku napięć inflacyjnych. Dodatkowy argument to głębokie cięcia stóp przez inne banki centralne na świecie. Decyzja ta pokazuje, że w Radzie przeważyły obawy o spowolnienie nad tymi o efekt silniejszej obniżki na nasilenie osłabienia złotego _ - uważa główna ekonomistka Banku BPH Maja Goettig.

Analityczka dodaje, że ze względu na skalę i tempo pogarszania się koniunktury w Polsce oraz spodziewany dalszy spadek inflacji, Rada będzie kontynuowała cykl poluzowywania polityki pieniężnej w Polsce. Podtrzymuje swoją opinię, że stopa referencyjna na koniec 2009 roku zostanie obniżona do 3,50 procent, a obniżki będą skoncentrowane w pierwszej połowie roku.

Te spostrzeżenia potwierdzają eksperci X-Trade Brokers, którzy także spodziewają się szybkich obniżek stóp w najbliższym czasie. Zauważają bowiem, że dzisiejsza decyzja nie wywołała reakcji złotego, co może oznaczać, że rynek już zdyskontował taki ruch Rady. Jest także sygnałem dla władzy monetarnej, że tnąc w przyszłości stopy, nie musi obawiać się osłabienia złotego.

Czy od stycznia zacznie się spadek oprocentowania lokat bankowych?

Analityk firmy A-Z Finanse Paweł Cyncyk uważa, że na początku lutego za lokatę w miarę atrakcyjną będzie uznawana taka, która da 6-6,5 proc. zysku. Uważa on, że banki po cichu zaczną wycofywać z oferty najlepiej oprocentowane lokaty. Skończy się też ich kosztowna promocja.

Polacy już nie uciekają masowo z funduszy inwestycyjnych. Grudzień najprawdopodobniej okaże się drugim z rzędu miesiącem, w którym klienci TFI więcej pieniędzy do funduszy wpłacili, niż z nich wycofali. Chociaż wzrost aktywów będzie nieduży, to świadczy o tym, że panika na rynku przynajmniej

Premier Donald Tusk dobrze ocenia decyzję Rady Polityki Pieniężnej.

Zdaniem Tuska w Polsce stopy procentowe są nadal zbyt wysokie, ale to RPP, a nie politycy, ma lepsze kwalifikacje do oceny sytuacji.

POSŁUCHAJ PREMIERA:

Także Ministerstwo Gospodarki jest zadowolone z decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych o 75 pb. i spodziewa się kolejnych cięć w przyszłym roku, wynika z wypowiedzi wicepremiera Waldemara Pawlaka.

Wicepremier podkreślił, że resort gospodarki spodziewał się jednak nieco większego cięcia. Jego zdaniem obcięcie stóp procentowych oznacza, że kredyty w złotych powinny być tańsze.

POSŁUCHAJ WALDEMARA PAWLAKA:

ZOBACZ TAKŻE:

| Komentarz Money.pl |
| --- |
|

Jacek Mysior Sytuacja w naszej gospodarce zmienia się niezwykle dynamicznie. Niestety na gorsze. Ponad miesiąc temu niewielu spodziewało się jakichkolwiek obniżek w 2008 roku. Najnowsze dane płynące z naszej gospodarki, gorsze od spodziewanych, zwiastują jednak jej mocne hamowanie. Dzięki decyzji RPP Polska dołączyła do grona państw, które w wyniku pogarszającej się sytuacji makroekonomicznej na świecie, wzięły się za pomoc rodzimym gospodarkom zdecydowanie tnąc stopy procentowe. Skala obniżki sugeruje, że w obecnej sytuacji Rada na pierwszym miejscu stawia jak najszybsze wyjście z kryzysu. |

ZOBACZ TAKŻE:
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)