Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPP obniży dziś stopy - do najniższego poziomu w historii

0
Podziel się:

Analitycy są zgodni - RPP obetnie dziś stopy przynajmniej do 3,75 proc. Nigdy jeszcze nie były tak niskie.

RPP obniży dziś stopy - do najniższego poziomu w historii
(PAP/Tomasz Gzell)

Choć praktycznie wszystkie dane z gospodarki przemawiają za głębokim luzowaniem polityki pieniężnej, to - zdaniem analityków - Rada Polityki Pieniężnej raczej będzie obawiać się odważnego ruch. Ich zdaniem, stale obecna obawa o kurs złotego spowoduje, że Rada zdecyduje się na redukcję o 25 pb.

Wszyscy z jedenastu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów oczekują poluzowania obecnie obowiązujących parametrów polityki pieniężnej w marcu o 25 pb, ponieważ stabilizacja na rynku walutowym pozbawi _ jastrzębią _ frakcję rady głównego argumentu czyli obaw o deprecjację złotego.

_ - Na posiedzeniu Rady niewątpliwie rozegra się dyskusja pomiędzy zwolennikami obniżek stóp, a przeciwnikami takiego ruchu, wskazującymi na słabego złotego i wysoki poziom zmienności na rynku walutowym. Większość członków Rady zapewne uważa, iż sam poziom stóp procentowych nie ma obecnie kluczowego znaczenia dla notowań złotego, jednak wolą uniknąć dawania rynkowi pretekstu do silniejszej przeceny polskiej waluty _ - powiedział główny ekonomistaX-Trade Brokers Przemysław Kwiecień.

Zdaniem analityka_ , jastrzębie _mają jednak argument w postaci znacznego wzrostu PPI w lutym. Mimo wszystko jednak poziom stóp procentowych jest obecnie wysoki w zestawieniu z bardzo słabymi perspektywami polskiej gospodarki w kolejnych kilku kwartałach i obniżka o 25 bp może być więc - według niego - odebrana jako pewien rodzaj kompromisu.

_ - Jeśli jednak Rada nie zmieni stóp, nie będzie to dużym zaskoczeniem i może oznaczać, że członkowie Rady chcą obniżać stopy o 25 pb co dwa miesiące _ - asekuruje się Kwiecień.

Raport Money.pl
*RPP obetnie stopy do 3,75 proc. * Produkcja przemysłowa spadła w lutym o 14,3 proc.. Rada Polityki Pieniężnej pod wpływem słabych danych podanych przez GUS, zdecyduje o kolejnej obniżce stóp procentowych - wynika z analizy Money.pl. Czytaj w Money.pl

Z tezami analizy ekonomisty X-Trade zgadzają się pozostali eksperci, dodając w swych rozważaniach nieco więcej szczegółowych czynników, które - ich zdaniem - będą decydujące podczas głosowania na decyzją RPP. Nie maja jednak żadnych wątpliwości, że 25-pkt. obniżka nastąpi.

_ - RPP po raz kolejny stanie przed wyborem priorytetów. Silny spadek produkcji przemysłowej, pogarszająca się koniunktura zarówno w produkcji jak i handlu w połączeniu zrosnącą stopą bezrobociafaworyzują obniżkę nawet o 50 pb. Drugim priorytetem dla Rady jest jednak dbałość o kurs złotego czyli obawa, że nadmierna słabość naszej waluty uruchomi presje inflacyjną. W tej sytuacji RPP zdecyduje się na obniżkę o 25 pkt., co będzie kompromisem między oboma priorytetami _ - oczekuje analityk DZ Banku Janusz Dancewicz.

_ - Dane ze sfery realnej wskazują na postępujące wyhamowywanie polskiej gospodarki, co będzie argumentem przemawiającym za redukcją. Również kwestia nadmiernej deprecjacji złotego obecnie przestała być taka paląca, co powinno skłonić Radę do ostrożnego luzowania polityki pieniężnej. Pewien niepokój budzą natomiast ostatnie dane dotyczące wzrostu cen konsumenckich i cen producentów, ale obniżka stóp dokonana przez EBC w marcu powinna stanowić istotny argument dla zwolenników obniżek _ - uważa ekonomista banku BPS Krzysztof Wołowicz.

Pozostali ekonomiści są równie pewni 25-pkt. redukcji stóp procentowych, ale ich rozważania idą w nieco innym kierunku - możliwości obniżenia rezerwy obowiązkowej oraz głębszego cięcia stopy depozytowej.

_ Możliwe, że już na marcowym posiedzeniu Rada zdecyduje się na obniżkę stopy rezerw obowiązkowych i obcięcie stopy depozytowej w większej skali niż stopy referencyjnej. Takie posunięcie miałoby na celu poprawę sytuacji płynnościowej banków i w zamyśle Rady - miałoby zapobiec nadmiernemu ograniczeniu akcji kredytowej _- uważa główna ekonomistka Banku BPH Maja Goettig.

Podobnego zdania jest główny ekonomista banku PKO BP Łukasz Tarnawa, który przewiduje, że środowe głosowanie zakończy się wynikiem 6:4 dla zwolenników luzowania polityki monetarnej. Jego zdaniem, argumenty Haliny Wasilewskiej-Trenkner, Dariusza Filara, Mariana Nogi oraz Andrzeja Wojtyny nie przekonają _ gołębio _ nastawionej pozostałej szóstki członków rady. Tarnawa oczekuje nawet próby przeforsowania większej redukcji.

_ - Jednocześnie zapis stenogramu z ostatniego posiedzenia rady oraz wypowiedzi niektórych członków RPP (Mirosław Pietrewicz i Stanisław Owsiak) wskazują, że podobnie jak w lutym, także w marcu zostanie zgłoszony wniosek o obniżenie stóp procentowych o 50 pb. I nie można wykluczyć, że RPP zaskoczy rynek obniżką o 50 pb. Jednak bardziej prawdopodobny wydaje się inny sposób silniejszego poluzowania polityki pieniężnej - poprzez obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej. W świetle ostatnich wypowiedzi prezesa NBP przypisywalibyśmy scenariuszowi obniżki stopy rezerwy obowiązkowej o 50 pb prawdopodobieństwo większe niż 50% _ - wylicza Łukasz Tarnawa.

W listopadzie nastąpiła pierwsza - od lutego 2006 r. - 25-pkt. obniżka stóp procentowych, a grudzień, styczeń i luty przyniosły trzy kolejne cięcia i obecnie główna stopa wynosi 4 procent..

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)