Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Knitter
|

RPP obniży stopy do 4,25 proc.?

0
Podziel się:

Jutrzejsza decyzja Rady w sprawie kolejnej redukcji stóp procentowych wydaje się przesądzona.

RPP obniży stopy do 4,25 proc.?
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Decyzja RPP w sprawie kolejnej redukcji stóp procentowych wydaje się przesądzona. Sporną kwestią pozostaje tylko jej skala.

Rada Polityki Pieniężnej jutro podejmie decyzję o przeprowadzeniu kolejnej redukcji stóp procentowych. Wszystko wskazuje na to, że i tym razem może ona zaskoczyć rynek. Jeżeli zrealizuje się optymistyczny scenariusz, to główna stopa procentowa spadnie do 4,25 proc. z 5 proc. obecnie obowiązujących.

RPP na fali

W listopadzie ubiegłego roku RPP rozpoczęła cykl obniżek stóp procentowych dokonując cięcia głównej stopy o 25 pkt bazowych. W kolejnym miesiącu Rada zdecydowała podjąć znacznie bardziej radykalne kroki. RPP jako pierwszy przegłosowała wniosek o redukcję stóp procentowych aż o 75 pkt bazowych, czym zaskoczyła rynek. Tym samym główna stopa spadła do 5 proc.

Za tak radykalnym krokiem przemawiała pogarszająca się sytuacja w gospodarce. Grudniowy opis dyskusji RPP wyraźnie wskazuje, że Rada większą wagę przykłada do uwarunkowań perspektyw wzrostu gospodarczego w naszym kraju. Z kolei te, nie są zbyt optymistyczne. Niemal co tydzień pojawiają się bowiem nowe prognozy PKB. Ostatnie z nich wskazują, że w Polsce wzrost gospodarczy w 2009 roku może wahać się między zero, a 3 proc. Ostatnie dane dotyczące grudniowej sprzedaży detalicznej w Polsce powodują jednak, że wśród analityków zdania co do wielkości redukcji stóp procentowych są podzielone.

Główna stopa proc. spadnie do 4,25 - 4,5 *proc. *
L.p. Instytucja Skala redukcji
1. Invest Bank 50 pkt. baz.
2. BPH 50 pkt. baz.
3. Pekao 50 pkt. baz.
4. Millennium Bank 50 pkt. baz.
5. Xelion 50-75 pkt. baz.
6. Money.pl 50-75 pkt. baz.
7. Expander 50-75 pkt. baz.
8. BZ WBK 75 pkt. baz.
9. BGŻ 75 pkt. baz.
10. Fortis Bank 75 pkt. baz.

- _ Oczekujemy, że na styczniowym posiedzeniu Rad zdecyduje się na obniżenie stóp o 50 pkt bazowych, w tym stopę referencyjną do 4,50 proc. Podtrzymujemy nasz bazowy scenariusz, że na koniec roku stopa bazowa wyniesie 3,25 proc. _ - komentuje prognozy Agnieszka Decewicz, analityk z Pekao SA.

Jednak część analityków uważa, że i tym razem Rada zdecyduje się na głębszą redukcję. Pozostaje jednak cień wątpliwości. _ - Członkowie będą się wahali pomiędzy 50 pb, a 75 pb. Która frakcja ostatecznie wygra nie wiadomo. Szanse na większą obniżkę są dość duże, ale bardziej prawdopodobny jest scenariusz cięcia o pół procent _ - mówi Money.pl, Łukasz Bujak, analityk z Xelion Doradcy Finansowi.

Analitycy z BZ WBK zauważają jednak, że dane opublikowane dzisiaj przez NBP, Ministerstwo Pracy nie pozostawiają cienia wątpliwości, że należy oczekiwać większej redukcji ze strony RPP. _ - Sytuacja na rynku pracy wyraźnie się pogarsza, a badania koniunktury i nastrojów w przedsiębiorstwach potwierdzają prawdopodobne dalsze hamowanie w tym roku, przy jednoczesnym spadku presji inflacyjnej. Daje to podstawy do zdecydowanego łagodzenia polityki pieniężnej, w związku z czym nadal spodziewamy się mocnej redukcji stóp procentowych o 75 pb w styczniu _ - czytamy w raporcie BZ WBK.

Również Katarzyna Siwek z Expandera uważa, że wiele czynników przemawia za większą redukcją stóp procentowych już na styczniowym posiedzeniu. _ - Wyraźne spowolnienie gospodarki (przede wszystkim produkcja, ale również fatalne wyniki koniunktury GUS za styczeń), sygnały ze spółek, że spowolnienie już wyraźne odbiło się na wynikach za IV kwartał, radykalne decyzje banków centralnych na świecie i obawy przed ponoszeniem winy za byt późne reagowanie _ - mówi Money.pl, Siwek.

Raport Money.pl
*Złoty traci, ale o kredyt walutowy bądź spokojny * Z analizy Money.pl wynika, że o nasze kredyty zaciągane w we franku powinniśmy być na razie spokojni. Będzie on bardziej opłacalny niż złoty. Naszym ratom pomaga spadek kosztu pieniądze w Szwajcarii. zobacz raport Money.pl

Dla kredytobiorców skumulowana redukcja stopy referencyjnej, poczynając od listopada do końca stycznia wyniesie w optymistycznym założeniu 175 pkt. bazowych, będzie oznaczać bardzo znaczną ulgę w portfelu sięgającą kilkuset złotych w zależności od wielkości zaciągniętego kredytu. Na decyzję banków o obniżeniu oprocentowania wielu z nich będzie musiało jednak trochę dużej poczekać. Najczęściej do zmiany dochodzi po około 4-6 miesiącach. Z kolei dla nowych klientów redukcja stóp procentowych dokonywana przez RPP nie koniecznie musi oznaczać, że będzie łatwiej i taniej otrzymać kredyt. W tym wypadku banki kierują się zupełnie innymi priorytetami.

| Redukować i obserwować banki |
| --- |
| **Marek Knitter

* *Analityk Money.pl ** W RPP już tylko pani Halina Wasilewska-Trenkner pozostała jako jedyna nieugięta przedstawicielka jastrzębi, która uważa, że należy poczekać jeszcze z dalszą redukcją stóp procentowych. Pan Dariusz Filar kojarzony również z tą frakcją znacznie zmienił ton swoich wypowiedzi. Rynek nie ma więc wątpliwości, że do kolejnej redukcji musi dojść i to znacznie wyższej niż tylko 25 pkt. baz. Początek roku jest idealnym czasem na tego typu decyzję. W naszej ocenie w pierwszych miesiącach należy dokonać co najmniej dwóch głębszych cięć, a później zrobić pauzę i przeanalizować sytuację. Problem z jakim zaczyna coraz bardziej zmagać się Rada dotyczy banków, a przede wszystkim tego, na ile cięcia stóp przekładają się na ich politykę kredytową. Sytuacja jest bardzo poważna i dotyczy nie tylko osób fizycznych, ale również blisko 800 tys. firm zarejestrowanych w Polsce. Jak na razie, nie przedstawia się to wcale najlepiej.
Banki notują sporą nadpłynność gotówki, a środki lokują przede wszystkim w bezpieczne papiery skarbowe. RPP jak i cały NBP ma, więc twardy orzech do zgryzienia. To, jak sobie z tym problemem poradzi będzie zależał w dużej mierze nasz wzrost gospodarczy. |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)