Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

RPP podniesie stopy jesienią?

0
Podziel się:

Zielińska-Głębocka: Dla zacieśnienia polityki pieniężnej wystarczy jedna podwyżka o 25-50 punktów.

RPP podniesie stopy jesienią?
(PAP/Paweł Kula)

Obecnie nie ma potrzeby modyfikowania poziomu stóp procentowych, a jeśli okaże się, że zacieśnienie polityki pieniężnej jest potrzebne, to powinna wystarczyć jedna podwyżka stóp o 25-50 pb najwcześniej jesienią, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej Anna Zielińska-Głębocka.

_ - Tutaj w grę wchodzi druga połowa roku, jeśli w ogóle będą. Czy to będzie jesień, czy zima - to trudno powiedzieć. Moje stanowisko jest takie, że na razie nie ma potrzeby podnoszenia stóp procentowych. A jeśli już to niewielka podwyżka, jednorazowa, prawdopodobnie o 25 lub 50 pkt proc. _ - powiedziała Zielińska-Głębocka.

Wcześniej w tym tygodniu inny członek RPP Andrzej Kaźmierczak mówił, że nie można jeszcze ani wykluczać, ani zakładać konieczności zacieśnienia polityki pieniężnej w tym roku, ale podkreślał, że jeśli inflacja trafi z cel banku centralnego (2,5 proc.), to podwyżka stóp procentowych nie będzie potrzebna.

Analitycy bankowi oczekują, że stopy procentowe pozostaną na obecnych poziomach (3,5 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej) co najmniej do połowy roku.

Raport Money.pl
*Spór o zysk NBP: Dziś rozstrzygnięcie? * Zbiera się Rada Polityki Pieniężnej. Do końca miesiąca musi porozumieć się z zarządem NBP i zdecydować, jaka kwota z zysku banku centralnego zasili budżet państwa. Tydzień temu Rada nie podjęła decyzji w tej sprawie. Czy teraz uda się znaleźć kompromis? Czytaj w Money.pl
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)