Notowania

piwo
17.07.2012 08:23

Ruch Palikota chce znieść zakaz picia lekkiego alkoholu w miejscach publicznych

Ruch Palikota złoży w Sejmie projekt ustawy znoszącej zakaz picia alkoholu niskoprocentowego w miejscach publicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Posłowie Ruchu złożą w Sejmie odpowiedni projekt ustawy - poinformował Michał Kabaciński z Ruchu. Argumentował, że tak jest w innych krajach, m.in. we Francji.

_ - Główne założenia projektu to zmiana podejścia do spożywania alkoholu niskoprocentowego - do 6 procent - czyli np. piwa _ - powiedział Kabaciński. Zastrzegł, że zniesienie zakazu nie będzie dotyczyło alkoholi wysokoprocentowych.

Argumentując potrzebę wprowadzenia zmian Kabaciński przypomniał, że podczas Euro 2012 można było pić piwo w strefach kibica, co pokazało, że _ nie musi się to automatycznie przeradzać w jakieś awantury _. _ - Dziś tak naprawdę głównym powodem dla zakazu jest to, że niby walczymy z awanturami na ulicy, a to nie jest prawda, bo to są po prostu jakieś pojedyncze przypadki, jakiś margines _ - przekonywał poseł Ruchu.

Kabaciński podkreślał też, że w wielu państwach europejskich, m.in. w Holandii czy Francji można spożywać alkohol w miejscach publicznych. _ - W Paryżu można spokojnie w przecież spożywać alkohol w parku, a u nas jak się chce wyjść na piknik z kocykiem w miejscu publicznym i wypić jedno piwo, to od razu jest mandat 100-złotowy _ - powiedział.

Kabaciński ocenił też, że wolałby, aby organy ścigania skupiały się np. na niebezpiecznych, agresywnych grupach, a nie ludziach, _ którzy po prostu chcą wyjść na świeże powietrze i wypić piwo _. - _ Ostatni argument jest natury ekonomicznej - dziś ludzi nie stać, żeby pójść do baru i wypić za 10 zł piwo, tylko chcieliby wyjść i wypić kupione piwo za 3 zł _ - powiedział.

Według posła, aby wprowadzić proponowane przez Ruch rozwiązania, trzeba będzie zmienić m.in. ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Jak mówił, obecnie RP czeka na ekspertyzy odnośnie tego, w jakich miejscach ewentualnie podtrzymać zakaz picia alkoholu niskoprocentowego. - _ Zastanawiamy się nad ograniczeniami miejscowymi, czekamy na ekspertyzy prawników _ - powiedział. Pytany, jakie mogłyby to być miejsca, wymienił np. okolice szkół.

Kabaciński powiedział, że na razie przygotowywane są założenia projektu. Gotowy projekt ustawy ma trafić do Sejmu do końca lipca.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie kapitulują. Uznali piwo za alkohol Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał ustawę, która m.in. zakazuje reklamowania alkoholu i jego sprzedaży w środkach transportu.
Idą zmiany dla przedsiębiorców. Zobacz jakie Według Ruchu Palikota, nowy projekt zawiera szereg niedociągnięć, które partia chce naprawić składając odpowiednie poprawki.
Tobie też sprzedali alkohol wbrew prawu Ośrodki wypoczynkowe handlują mocnymi alkoholami, mimo że prawo tego zakazuje. Mają koncesje wydane niezgodnie z prawem.
Tagi: piwo, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz