Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruch Palikota ostro przeciwko energii atomowej w Polsce

0
Podziel się:

Partia przyłączy się do Zielonego frontu. Chcą pokrzyżować plany rządu.

Ruch Palikota ostro przeciwko energii atomowej w Polsce
(Jakub SZAMETO/East News)

Ruch Palikota przystępuje do koalicji _ Zielony front _, sprzeciwiającej się wykorzystywaniu w Polsce energii atomowej.

Rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek zapowiedział, że jego ugrupowanie chce m.in. doprowadzić do referendum ws. budowy w Polsce elektrowni atomowej.

Rozenek zaznaczył, że Ruch Palikota zachęca polityków wszystkich partii do tego, by poszli w jego ślady i również przyłączyli do, zawiązanej kilka dni temu w Gdańsku, antyatomowej koalicji _ Zielony front _, w skład której weszły organizacje pozarządowe i ekologiczne, eksperci, a także politycy.

_ - Nawet jeśli wasze partie głoszą politykę atomową, macie prawo do własnego głosu. Jesteście samodzielnymi przedstawicielami osób, które głosowały na was. Zachęcamy was do tego, żeby odważnie stanąć po stronie _ Zielonego frontu _, sprzeciwić się głupocie rządzących, sprzeciwić się koncepcji budowy w naszym kraju elektrowni atomowej _ - zachęcał Rozenek.

Zarzucił rządowi, że zamiast prowadzić rzetelną debatę ze społeczeństwem na temat energetyki atomowej, organizuje propagandową akcję na rzecz atomu. Nawiązał w ten sposób m.in. do rozpoczętej w czwartek przez resort gospodarki kampanii _ Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią _.

_ - Postawiono nas pod ścianą i powiedziano: Zafundujemy wam elektrownię atomową. Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/28/m207132.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/energia;jadrowa;dalej;bedzie;waznym;zrodlem;elektrycznosci,56,0,1043256.html) *"Fukushima zmieniła podejście do atomu" * Do entuzjastów należą nadal Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Węgry, Czechy czy Słowacja. Ruch Palikota się na to nie zgadza, będziemy zmierzać do tego, aby w tej sprawie odbyło się ogólnonarodowe referendum _ - oświadczył Rozenek.

Jak powiedział, Ruch Palikota rzuca wyzwanie wszystkim tym, którzy twierdzą, że atom jest opłacalny, jest szansą dla Polski". _ Jesteśmy przygotowani merytorycznie do dyskusji, jesteśmy w stanie każdego przekonać, że tak nie jest _ - zapewnił.

Przeczytaj na drugiej stronie, co Polacy sądzą o elektrowni atomowej w kraju

Zdaniem Rozenka elektrownie atomowe to _ rozwiązanie schyłkowe _. _ Wszystkie cywilizowane kraje współczesne wychodzą z programów atomowych, wyłączają reaktory _ - powiedział. Rozenek zaznaczył, że jest to spowodowane kwestiami bezpieczeństwa. Przypomniał, że przed rokiem - 11 marca 2011 r. - w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami doszło do najpoważniejszej na świecie od lat katastrofy dwóch reaktorów w elektrowni Fukushima. Jak powiedział, koszty usuwania wszystkich szkód tej katastrofy są szacowane od 400 do nawet 800 mld dolarów.

Elektrownię jądrową w Polsce ma budować koncern energetyczny PGE. Rozważane są trzy lokalizacje: Gąski (Zachodniopomorskie) oraz Choczewo i Żarnowiec (Pomorskie). Ostateczna decyzja lokalizacyjna ma zapaść do końca 2013 r. Według planów rządu budowa obiektu ma ruszyć w 2016 r. i zakończyć się w 2020 r. Planowane są dwie elektrownie o mocy 3 000 MW każda. Przewidywany koszt inwestycji to mniej więcej 3 mld euro za 1 000 MW.

W zaktualizowanej na początku lutego br. strategii PGE na lata 2012-2035 przewidziano, że uruchomienie pierwszego bloku energetycznego nastąpi nie wcześniej niż w 2020 r. i nie później niż w 2025 r.

To już się dzieje. Ruszyła kampania informacyjna_ - Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią _ - to tytuł kampanii informacyjnej o energetyce jądrowej, którą dziś rozpoczęło ministerstwo gospodarki. Według najnowszego sondażu 51 proc. ankietowanych jest za lub raczej za budową elektrowni jądrowej.

Jak mówiła podczas inauguracji kampanii pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska, budowa elektrowni jądrowej to wielkie przedsięwzięcie dla inwestora, a rolą państwa w takim procesie jest uzasadnienie wyboru technologii jądrowej oraz zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa obywateli.

_ - Trzeba pamiętać, że jesteśmy na samym początku programu, a nigdzie na świecie taki program nie może zostać zrealizowany bez akceptacji społecznej. Nie chcemy indoktrynować, chcemy zaprosić do debaty i dyskusji _ - mówiła Trojanowska. Podkreśliła, że administracja rządowa uznała za konieczne wspomożenie inwestora w tym strategicznym dla kraju procesie przez informację i budowę odpowiednich instytucji.

_ - Chcemy, aby kampania miała charakter żywego dialogu ze społeczeństwem. Pragniemy poznać obawy Polaków i rozwiać mity na temat energetyki jądrowej. Wierzymy, że kiedy Polacy dowiedzą się więcej, przestanie ona budzić tak duże emocje _ - mówiła o kampanii Trojanowska. Podkreśliła, że wartością dodaną kampanii będzie udział w niej najlepszych polskich specjalistów w tej dziedzinie.

Na potrzeby kampanii firma MillwardBrown SMG/KRC przeprowadziła na przełomie lutego i marca telefoniczny sondaż na temat energetyki jądrowej na próbie 2,5 tys. respondentów. Wynika z niego, że w sumie 51 proc. ankietowanych jest za lub raczej za rozwojem w Polsce energetyki jądrowej, przeciwko jest 45 proc. Jednak w sumie prawie połowa respondentów odpowiedziała _ raczej tak _ lub _ raczej nie _, co oznacza, że są w pewnym sensie niezdecydowani - podkreślił Piotr Stelmach z SMG/KRC.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/26/m203290.jpg ) ] (http://tech.money.pl/pierwsza-od-34-lat-nowa-elektrownia-atomowa-w-usa-0-1026960.html) *Pierwsza od 34 lat nowa elektrownia atomowa w USA * To odrodzenie energetyki nuklearnej Stanów Zjednoczonych - twierdzą eksperci. Natomiast w przypadku budowy elektrowni jądrowej w pobliżu miejsca zamieszkania respondenta, odsetek przeciwników wzrósł do 63 proc., podczas gdy zwolenników wyniósł 36 proc. 67 proc. uczestników oceniło, że temat energetyki jądrowej jest ważny, 20 proc. - że bardzo ważny. Jednocześnie 94 proc. ankietowanych zadeklarowało, że oczekuje kampanii informacyjnej na temat energetyki jądrowej.

Pod koniec kwietnia 2011 r., półtora miesiąca po awarii w Fukushimie, w sondażu CBOS 53 proc. respondentów opowiedziało się przeciwko budowie elektrowni jądrowej. W sierpniu 2011 r. w badaniu TNS OBOP przeciwko było 51 proc.

_ - Polacy są bardzo pragmatyczni, do nich docierają argumenty rzeczowe, emocje opadają, one są doradcą przez krótki okres czasu. Wierzę, że społeczeństwo przynajmniej skorzysta z szansy zapoznania się z tym, co niesie ze sobą technologia jądrowa _ - skomentowała wyniki najnowszego sondażu Trojanowska.

Czytaj więcej o atomie na świecie w Money.pl
Zbierają podpisy. Bo boją się atomówki Referendum w sprawie budowy elektrowni atomowej odbędzie się, jeżeli w ciągu trzech miesięcy organizacji ekologiczne zbiorą 300 tys. podpisów popierających inicjatywę.
Rok po Fukushimie. Zobacz miejsce kataklizmu Tysiące ewakuowanych ludzi, szkodliwe promieniowanie, skażona żywność. Rok po katastrofie Japonia dźwiga się z gruzów.
Oto przyszłość programu jądrowego Korei Korea Północna przeprowadzi z przedstawicielami USA _ rozmowy wysokiego szczebla _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)