Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rumunia: Przymusowe bezpłatne urlopy mają ratować budżetu

0
Podziel się:

Rząd chce w ten sposób zaoszczędzić ok. 360 milionów euro.

Rumunia: Przymusowe bezpłatne urlopy mają ratować budżetu
(EricHood/iStock)
bEDIWiqJ

Urzędnicy państwowi w Rumunii między wrześniem a listopadem będą musieli udać się na 10-dniowe bezpłatne urlopy, co umożliwi rządowi ograniczenie wydatków - poinformował we wtorek minister finansów Gheorghe Pogea.

Jak wyjaśnił, dzięki temu uda się zaoszczędzić ok. 360 milionów euro, co stanowi równowartość 0,3 proc. PKB. Urzędnicy muszą się także liczyć z możliwością zmniejszenia wymiaru godzin w nadchodzących miesiącach.

W poniedziałek Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) doszedł z Bukaresztem do porozumienia w sprawie przekazania drugiej transzy, czyli 1,9 miliarda euro, z pomocy o wartości w sumie 12,95 mld euro. MFW zgodził się też, by deficyt budżetowy wyniósł 7,3 proc. PKB, a nie jak wcześniej zakładano 4,6 proc.

bEDIWiqL

Fundusz zaapelował do rządu, by zredukował koszty płac albo na drodze zwolnień pracowników, albo likwidacji premii lub bonusów, które sięgają często dwukrotności podstawowych wynagrodzeń.

W związku z tymi planami we wtorek odbyły się protesty setek rumuńskich policjantów, którzy domagali się wypłat premii, a także dofinansowania czynszów. Argumentują oni, że w przeciwnym razie ok. 12 tys. funkcjonariuszom grozi eksmisja.

bEDIWirm
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)