Notowania

Przejdź na
kryzys gazowy
02.06.2009 07:37

Rumunia wchodzi w spółkę z Gazpromem

Na mocy porozumienia Rumunia będzie mogła przechowywać 5-6 mld m3 gazu ziemnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Rumuńskie przedsiębiorstwo gazowe Romgaz powołało spółkę joint-venture z rosyjskim Gazpromem, która zajmie się magazynowaniem w Rumunii gazu ziemnego oraz jego sprzedażą. *

Na mocy porozumienia Rumunia będzie mogła przechowywać 5-6 mld metrów sześciennych gazu ziemnego, z czego 2 mld w magazynach w Roman Marginieni na północnym wschodzie kraju.

Minister gospodarki Adriean Videanu podkreślił, że porozumienie umożliwi Rumunii zwiększenie zapasów gazu i może ułatwić jego dostawy do odbiorców europejskich. Jak ocenił, rosyjski gaz znajdzie się _ bliżej Unii Europejskiej, co jest szczególnie cenne w zimie _.

Spółka jest pierwszym od 1989 roku przedsięwzięciem gazowym łączącym bezpośrednio Rosję i Rumunię. W spółce obie strony będą miały po połowie udziałów.

* [ Putin proponuje Unii wspólne wsparcie Ukrainy ]( http://news.money.pl/artykul/putin;proponuje;unii;wspolne;wsparcie;ukrainy,38,0,455462.html )
* [ Putin grozi: Zrewidujemy stosunki z UE ]( http://news.money.pl/artykul/putin;grozi;zrewidujemy;stosunki;z;ue,8,0,437768.html )
* [ Unia nie pomoże Ukrainie zapłacić za gaz ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unia;nie;pomoze;ukrainie;zaplacic;za;gaz,3,0,455427.html )

Rumunia jest mniej niż jej sąsiedzi uzależniona od gazu z Rosji - kupuje od niej, poprzez niemiecki koncern Wintershall AG, jedynie 30 procent potrzebnego surowca, a 65 proc. zapewnia sobie sama.

Jednak również została dotknięta przez ukraińsko-rosyjski kryzys gazowy na przełomie roku, na skutek zatargu na tle cen za rosyjski gaz dla Ukrainy. Rosja wstrzymała wówczas dostawy gazu najpierw dla Ukrainy, a potem dla odbiorców w Europie.

Tagi: kryzys gazowy, gazprom, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz