Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rumunia zaniepokojona kryzysem ukraińskim. Zbroi się

0
Podziel się:

Rumunia postanowiła w związku z kryzysem na Ukrainie zwiększyć
w 2014 roku swój budżet obronny o 155 mln euro - poinformował w poniedziałek premier Victor Ponta.

Victor Ponta, premier Rumunii
Victor Ponta, premier Rumunii (Xinhua/Photoshot/REPORTER)
bFdLXGjp

_ - Ministrowie finansów i obrony po dyskusjach z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską postanowili zwiększyć w tym roku budżet obronny o 700 mln lei (155 mln euro), co stanowi 0,2 proc. PKB _ - oświadczył rumuński premier.

Obecnie wydatki rumuńskiego resortu obrony wynoszą niewiele ponad 1 proc. PKB. Rumunia zawarła z UE i MFW porozumienie, na mocy którego uzyska pożyczkę w wysokości 4 mld euro, zobowiązując się jednocześnie do ograniczenia deficytu budżetowego do wysokości 2,2 proc. PKB.

Według premiera Ponty dodatkowe wydatki na obronę nie będą przeznaczone na zakupy nowych technologii, lecz na modernizację już istniejących.

bFdLXGjr

W związku z kryzysem ukraińskim NATO w połowie kwietnia uzgodniło pakiet działań militarnych, aby wzmocnić obronę swych członków na wschodzie. Już wcześniej, w odpowiedzi na kryzys na Ukrainie i działania Rosji, NATO wzmocniło patrole przestrzeni powietrznej nad krajami bałtyckimi i skierowało samoloty rozpoznania AWACS nad Polskę i Rumunię.

Czytaj więcej w Money.pl
Brytyjskie samoloty lecą wesprzeć Litwę Cztery myśliwce Eurofighter Typhoon brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF), które poleciały w poniedziałek na Litwę, wesprą natowską misję patrolowania przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. Operacja nosi nazwę Baltic Air Policing.
Szwecja nie może liczyć na wsparcie NATO Taki szokujący przekaz usłyszeli szwedzcy politycy z ust amerykańskiego ambasadora w Sztokholmie, Marka Brzezińskiego
Ekspert NATO: Kraje bałtyckie są zagrożone Działania Rosji są bardzo groźne dla całego świata, a szczególnie dla Polski i naszych sąsiadów.
NATO przeliczyło się w sprawie wojsk Rosji? Służby wywiadowcze niektórych państw członkowskich kwestionują ocenę sekretarza generalnego Sojuszu Andersa Fogha.
bFdLXGjS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)