Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rumuńscy nauczyciele chcą więcej niż 250 euro miesięcznie

0
Podziel się

Pracownicy oświaty protestują przeciw degradacji systemu.

Rumuńscy nauczyciele chcą więcej niż 250 euro miesięcznie
(PAP/EPA)
bEreXigl

Około 7,5 tys. nauczycieli protestowało dziś w Bukareszcie przeciwko 25-procentowej obniżce płac, reformie systemu oświaty i jego niedofinansowaniu.

Domagają się też sprawiedliwego wynagrodzenia, wstrzymania zwolnień oraz _ ratowania rumuńskiego systemu oświaty _. Według danych rumuńskiego Urzędu Statystycznego (IMS) zarobki nauczycieli wyniosły w sierpniu średnio (w przeliczeniu) ok. 250 euro.

Wprowadzone z początkiem lipca obniżki płac w strefie budżetowej to element programu oszczędnościowego wdrożonego przez rząd Rumunii pod naciskiem Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

bEreXign

Od 2009 roku Rumunia korzysta z opiewającego na 20 mld euro pakietu kryzysowego na ratowanie finansów państwa. Składają się nań środki z MFW i europejskich instytucji finansowych. Są one wypłacane w ratach, po okresowych kontrolach.

Jak zapewniają przedstawiciele związków zawodowych, wtorkowe protesty nie odbiją się na uczniach - z uwagi na obchodzony tego dnia w Rumunii Światowy Dzień Nauczyciela w szkołach nie odbyły się zajęcia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t35939.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rumunia;przymusowe;bezplatne;urlopy;maja;ratowac;budzetu,221,0,519645.html) Rumunia: Przymusowe bezpłatne urlopy mają ratować budżetu Rząd chce w ten sposób zaoszczędzić ok. 360 milionów euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/57/t80953.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rumunia;musi;pozyczyc;w;przyszlym;roku;6;mld;euro,201,0,679881.html) Rumunia musi pożyczyć w przyszłym roku 6 mld euro Prezydent Traian Basescu mówi, że kraj musi poprosić o pieniądze MFW.
bEreXigO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)