Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rura pod Bałtykiem do Kaliningradu

0
Podziel się:

Prezydent Rosji Władimir Putin poprosił prezesa Gazpromu Aleksieja Millera, aby pomyślał o ułożeniu odgałęzienia od Gazociągu Północnego do obwodu kaliningradzkiego.

Rura pod Bałtykiem do Kaliningradu
(PAP/ EPA)

Budowa tej bałtyckiej magistrali, mającej bezpośrednio połączyć Rosję i Niemcy, była w czwartek jednym z tematów spotkania Putina z Millerem w Soczi, nad Morzem Czarnym.

Realizowany obecnie projekt nie przewiduje podłączenia nadbałtyckiej enklawy Rosji do tej rury. W pierwotnym projekcie budowa takiego odgałęzienia była.

Prezydent interesował się również ekologicznymi aspektami tej inwestycji. Szef Gazpromu zapewnił go, że koncern "ściśle współdziała ze wszystkimi krajami regionu Morza Bałtyckiego".

"Widzimy, że obawy dotyczące kwestii ekologicznych, związanych z Gazociągiem Północnym, ustępują. Naturalnie, będziemy uwzględniać
wszelkie wymogi w zakresie bezpieczeństwa ekologicznego, stawiane
takim morskim obiektom" - zadeklarował Miller.

Premier Szwecji Goeran Persson w ubiegłym miesiącu oświadczył, iż ma wątpliwości co do słuszności wyboru trasy Gazociągu Północnego. Jego zdaniem budowa tej rury na dnie Morza Bałtyckiego stanowi potencjalne zagrożenie dla środowiska naturalnego w regionie.

Podobne obawy zgłosiły wcześniej Polska, Litwa, Łotwa i Estonia. Gwarancji bezpieczeństwa ekologicznego tej magistrali zażądała też Finlandia. Helsinki uzależniły od tego swoją zgodę na budowę gazociągu w fińskiej strefie ekonomicznej.

Miller oświadczył, że "wszystkie prace związane z Gazociągiem Północnym prowadzone są ściśle według harmonogramu". "Nie ma żadnych wątpliwości, że projekt zostanie zrealizowany w zakładanym terminie" - powiedział.

"Obecnie trwa budowa odcinka lądowego. W 2008 roku zacznie się układanie odcinka morskiego" - przypomniał prezes Gazpromu.

| GAZOCIĄG PÓŁNOCNY |
| --- |
| Gazociąg Północny będzie się składać z dwóch nitek o łącznej przepustowości 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Morski odcinek magistrali ma liczyć 1189 km. Będzie się zaczynać od tłoczni na brzegu zatoki Portowaja koło Wyborga, w rejonie Petersburga, a kończyć - w Greifswaldzie, w pobliżu granicy niemiecko-polskiej. Bałtycka rura zostanie podłączona do rosyjskiej sieci przesyłowej za pośrednictwem magistrali Griazowiec-Wyborg o długości 917 km. Będzie ona przebiegać przez obwód wołogdzki i leningradzki, na północnym wschodzie Rosji, wzdłuż już istniejącego gazociągu. Jej układanie rozpoczęło się w grudniu ubiegłego roku. Pierwsza nitka Gazociągu Północnego powinna być uruchomiona w drugiej połowie 2010 roku. |

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)