Notowania

budowa gazoportu
23.03.2011 09:24

Rusza budowa gazoportu w Świnoujściu

Przygotowano drogę, zniwelowano teren i przeniesiono linie wysokiego napięcia. Rozpoczęto też procedury pozwalające połączyć gazoport z systemem gazociągów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Lech Muszyński)

Dziś na miejscu gdzie stanie gazoport w Świnoujściu zostanie dokonane symboliczne pierwsze wbicie łopaty. Terminal do importu i przerabiania gazu skroplonego LNG będzie kosztować około 3 miliardy złotych, a pierwszy transport skroplonego gazu ma odebrać 30 czerwca 2014 roku.

Prezes Gaz -Systemu Jan Chadam przypomniał, że prace budowlane na morzu już trwają. - _ Część morska rozpoczęła się już w tamtym roku, ona polega na wybudowaniu falochronu i to realizuje Urząd Morski. Prace trwają cały czas, około jedna trzecia falochronu jest już wybudowana. Drugim elementem części morskiej jest budowa portu. Natomiast takie oficjalne wejście na teren już konsorcjum całego, nastąpi 23 marca _ - powiedział Chadam.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PREZESA GAZ-SYSTEMU:

(Źródło: IAR)

Jan Chadam zapewnił, że cały teren został przygotowany do rozpoczęcia budowy. Przygotowano drogę, zniwelowano teren i przeniesiono linie wysokiego napięcia. Rozpoczęto też procedury pozwalające połączyć gazoport z systemem gazociągów.

- _ Na te wszystkie gazociągi, w szczególności na najważniejszy: Świnoujście-Szczecin trwa przetarg. Jego budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku. Rozstrzygnęliśmy przetargi na dostawę rur i armatury, to bardzo ważne, bo tą częścią projektu zarządzamy sami _ - mówi Chadam.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PREZESA GAZ-SYSTEMU:

(Źródło: IAR)

Początkowa zdolność przeładunkowa terminalu to 5 miliardów metrów sześciennych rocznie, czyli około jednej trzeciej obecnego zużycia gazu w Polsce. Po wybudowaniu kolejnego zbiornika zdolność przeładunkowa świnoujskiego gazoportu wzrośnie do 7,7 miliardów metrów sześciennych LNG.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t109373.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;doplaci;80;mln;euro;do;gazoportu;w;swinoujsciu,61,0,707389.html) Unia dopłaci 80 mln euro do gazoportu w Świnoujściu Z tej kwoty 55 mln euro ma iść na budowę części lądowej terminalu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t74304.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rozstrzygnieto;przetarg;na;budowe;gazoportu,140,0,636556.html) Rozstrzygnięto przetarg na budowę gazoportu Wygrane konsorcjum wybuduje gazoport za 2,95 mld zł brutto.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t85314.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/bedzie;wojna;gazoportow;na;polskim;wybrzezu,245,0,635381.html) Będzie wojna gazoportów na polskim wybrzeżu PGNiG postawi w Zatoce Puckiej konkurenta dla budowanego w Świnoujściu gazoportu.
Tagi: budowa gazoportu, gazoport, wiadmomości, wiadomości, kraj, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz