Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rusza remont A4 pomiędzy Katowicami a Chorzowem

0
Podziel się:

To pierwsza wymiana nawierzchni na tym odcinku autostrady A4 od 12 lat, kiedy rozpoczęło się jej użytkowanie. Drogowcy usuną 5 cm wyeksploatowanej górnej warstwy jezdni na całej jej szerokości.

Rusza remont A4 pomiędzy Katowicami a Chorzowem
(Lukasz Jozwiak/REPORTER)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła remont ponad 4-kilometrowego odcinka autostrady A4 między Katowicami a Chorzowem. Pierwszy etap, na jezdni w kierunku Krakowa, potrwa do niedzieli. Remont jezdni do Wrocławia zaplanowano na kolejne weekendy.

Według danych GDDKiA, autostradą A4 pomiędzy Katowicami a Chorzowem przejeżdża średnio ponad 50 tys. pojazdów na dobę. Prace celowo rozpoczęto w okresie długiego weekendu, by zmniejszyć uciążliwości dla kierowców.

Na czas trwania robót ruch został przeniesiony na jezdnie biegnące na tym odcinku wzdłuż autostrady, gdzie są po dwa pasy ruchu. Jadąc w kierunku Krakowa trzeba zjechać na jezdnię równoległą do autostrady na węźle Chorzów Batory, natomiast gdy remontowana będzie jezdnia w kierunku Wrocławia, kierowcy pojadą obok autostrady od węzła Katowice Mikołowska.

To pierwsza wymiana nawierzchni na tym odcinku autostrady A4 od 12 lat, kiedy rozpoczęło się jej użytkowanie. Drogowcy usuną 5 cm wyeksploatowanej górnej warstwy jezdni na całej jej szerokości (łącznie z pasem awaryjnym) i ułożą w to miejsce zupełnie nową warstwę ścieralną.

Jak podała GDDKiA, w czasie remontu do prac zaangażowanych zostanie ponad 100 osób pracujących nie tylko bezpośrednio na drodze, ale również w wytwórniach mas bitumicznych, laboratoriach i transporcie. Podczas remontu służby drogowe ułożą ponad 8 tys. ton masy dostarczanej 30 wywrotkami o ładowności 25 ton. Taka sama ilość sfrezowanej nawierzchni zostanie wywieziona kolejnymi 30 wywrotkami.

Prace na jezdni w kierunku Wrocławia zaplanowano w dwóch etapach. Również te roboty będą prowadzone w weekendy, by zminimalizować uciążliwość dla użytkowników autostrady. Drogowcy zakładają, że po weekendzie, w poniedziałek rano, kierowcy powinni jechać już nową i pomalowaną nawierzchnią.

Łącznie w trakcie prac remontowych zostanie sfrezowane 115 tys. metrów kwadratowych nawierzchni i ułożone ok. 15 tys. ton masy mineralno-bitumicznej. Ponieważ technologia wymaga kilkudniowej przerwy pomiędzy ułożeniem nawierzchni a malowaniem, oznakowanie na jezdni będzie malowane dwa razy: wstępnie, aby możliwie szybko dopuścić do ruchu wyremontowaną nawierzchnię, i drugi raz, aby zachować właściwości i czytelność oznakowania.

Drogowcy informują, że w przypadku niesprzyjającej pogody prace będą przekładane na kolejne dni. GDDKiA apeluje o bezpieczną jazdę i zachowanie szczególnej uwagi w trakcie remontu. Informacje o utrudnieniach podawane są w serwisie dla kierowców na stronie internetowej www.gddkia.gov.pl lub telefonicznie pod numerem 32 25 96 706 w punkcie informacji drogowej katowickiego oddziału GDDKiA. Czynna jest też całodobowa infolinia drogowa 19 111.

Czytaj więcej w Money.pl
A4 odblokowana. Usunęli rozlane paliwo Cysterna, która przewoziła olej napędowy, wpadła w poślizg i rozlała paliwo na długości przynajmniej kilkunastu kilometrów.
Uwaga kierowcy. Autostrada A4 zablokowana Policja kieruje auta na objazd drogą nr 35 przez Gniechowice.
Nowy odcinek A4 oddany do ruchu. Gdzie? Oddany odcinek A4 będzie dużym ułatwieniem zwłaszcza dla tych kierowców, którzy będą podróżować z Przemyśla w stronę Rzeszowa oraz do południowych, handlowych części Jarosławia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)