Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rusza szczyt G20. Cudów nie będzie, będą protesty

0
Podziel się

- Nie wszystkie problemy zostaną rozwiązane - nie ma wątpliwości Jose Manuel Barroso.

Rusza szczyt G20. Cudów nie będzie, będą protesty
(PAP/EPA)
bDzWvhDV

aktualizacja 8:50

Przywódcy największych gospodarek świata będą dziś rozmawiać w Londynie o sposobach pobudzania gospodarki. Celem szczytu G20 jest też próba znalezienia takich rozwiązań, które pozwolą na uniknięcie kryzysu w przyszłości.

bDzWvhDX

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso zastrzega jednak, że to dopiero początek dyskusji w tym gronie: _ - Nie możemy oczekiwać cudów 2 kwietnia, ale myślę, że szczyt w Londynie powinien przynieść ważne i konkretne decyzje. Oczywiście nie wszystkie problemy zostaną rozwiązane, bo walka z kryzysem to długi proces, który trzeba kontynuować, biorąc pod uwagę prawy polityczne, jak i techniczne - _ mówi Barroso.

Unia Europejska ma nadzieję na konkretne decyzje dotyczące wzmocnienia międzynarodowego nadzoru bankowego oraz innych instytucji finansowych.
Według szefa Komisji Europejskiej konieczna jest też reforma Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jose Barroso uważa, że organizacja powinna odzwierciedlać realia i rozkład sił na świecie, a nie historię. Chodzi przede wszystkim o uwzględnienie rosnącej roli Chin.

Szczyt G20 będzie sukcesem Ameryki? Zobacz materiał CBS:

Demonstranci nie odpuszczają

Sam szczyt odbywa się w ośrodku hotelowo-konferencyjnym Excel w dawnej dzielnicy portowej Londynu, gdzie demonstracja oczekiwana jest około południa czasu polskiego. Już teraz miała się natomiast zacząć blokada centrum londyńskiej City. Tak jak wczoraj, kiedy w tym samym miejscu, przed Bankiem Anglii i Giełdą demonstrowało około 5 tysięcy osób.

bDzWvhEd

|

| *Zamieszki przed szczytem G-20. Policja mobilizuje siły * Pod siedzibą Bank of England demonstranci zorganizowali Prima Aprilis Bankierów. Policja odebrała im wóz pancerny. Czytaj w Money.pl |

bDzWvhEe

Wczorajsza demonstracja trwała 12 godzin. Dwukrotnie było gorąco - raz, gdy demonstranci wybili szyby w jednym z ratowanych przez państwo banków, Royal Bank of Scotland. Potem wieczorem policja przypuściła nagle krótki szturm na jedną z grup demonstrantów. W sumie aresztowano wczoraj 87 osób.

Dzisiejszy protest przed ośrodkiem Excel organizują: Koalicja Stop The War, która w 2003 roku zdołała ściągnąć do Londynu 2 miliony demonstrantów, Brytyjska Inicjatywa Muzułmańska, która ma na sumieniu demonstrację pod Parlamentem, której uczestnicy żądali śmierci dla autorów duńskich karykatur Mahometa oraz Kampania na rzecz Rozbrojenia Nuklearnego CND aktywna jeszcze od lat 70. zeszłego stulecia.

bDzWvhEy
wiadomości
gospodarka
komentarz
KOMENTARZE
(0)