Notowania

waldemar pawlak
24.09.2010 08:19

Ruszyła kolejna tura gazowych negocjacji

Pawlak: Jeżeli Rosjanie nie ustąpią, nie musimy podpisywać tego kontraktu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Rano rozpoczęły się w Moskwie rozmowy z Rosją ws. umowy na dostawy gazu do Polski - poinformował biorący udział w negocjacjach dyrektor departamentu ropy i gazu w resorcie gospodarki Maciej Kaliski. *

Kaliski powiedział, że rozmowy odbywają się w ministerstwie ds. energetyki Rosji. Ze strony rosyjskiej przewodniczy im wiceminister tego resortu Anatolij Janowski. Rosjan reprezentuje też wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew oraz przedstawiciele resortu spraw zagranicznych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97438.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mozliwe;ze;nie;przedluzymy;kontraktu;gazowego;z;rosja,140,0,680844.html) Możliwe że nie przedłużymy kontraktu gazowego z Rosją
W rozmowach ze strony polskiej biorą udział m.in. wiceministrowie gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska i Marcin Korolec, wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski oraz prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Michał Szubski.

Spotkanie dotyczy zmian w aneksie do międzyrządowego porozumienia ws. długoterminowych dostaw gazu.

Projekt aneksu przewiduje zwiększenie dostaw do Polski do ok. 10 mld m sześc. gazu rocznie i wydłużenie ich do 2037 roku (obecna umowa przewiduje dostawy do 2022 roku). Projekt dokumentu sporządzono po tym, gdy na początku ub.r. surowiec przestał nam dostarczać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo. Aneks został wynegocjowany na początku roku, jednak nie został podpisany ze względu na pytania Komisji Europejskiej. Zapisy dokumentu są ponownie omawiane ze stroną rosyjską. Ostatnie spotkanie odbyło się w pod koniec ubiegłego tygodnia w Moskwie.

KE ma wątpliwości do zawartych w porozumieniu zasad ustalania taryfy za tranzyt rosyjskiego gazu przez Polskę i zarządzania gazociągiem, który go transportuje do Niemiec.

Zgodnie z unijnym prawem, operator gazociągu tranzytowego, w tym przypadku gazociągu jamalskiego, powinien być niezależny i gwarantować uczestnikom rynku dostęp do infrastruktury przesyłowej. Jest to tzw. zasada TPA (Third Party Access).

W projekcie aneksu do międzyrządowego porozumienia z Rosjanami ustalono, że na [ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t111466.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pis;atakuje;umowe;gazowa;nie;wolno;jej;podpisywac,57,0,680505.html) PiS atakuje umowę gazową: Nie wolno jej podpisywać
polskim odcinku gazociągu jamalskiego operatorem ma zostać, należący do Skarbu Państwa, Gaz-System. Obecnie funkcję operatora pełni, należąca głównie do PGNiG i Gazpromu, spółka EuRoPolGaz. _ Teraz pojawiły się oczekiwania na jeszcze bardziej precyzyjne zapisy _ - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak po spotkaniu z komisarzem ds. energii Guentherem Oettingerem, które odbyło się na początku miesiąca.

W trakcie negocjacji z Rosją ustalono również, że taryfa tranzytowa dla rosyjskiego gazu będzie obliczana tak, by zapewnić roczny zysk netto EuRoPol Gazu na poziomie 21 mln zł. W ocenie Pawlaka takie kształtowanie taryfy jest zgodne z prawem europejskim, _ a więc uzasadnione koszty plus zwrot z kapitału _.

Pytany niedawno o konsekwencje postulowanych zmian w porozumieniu na sfinalizowanie rozmów z Rosjanami, odparł, że jeżeli strona rosyjska potraktuje to jako zmiany _ redakcyjne _, to będzie możliwe szybkie porozumienie. Jeżeli zaś zostanie to potraktowane jako zmiany istotnie zmieniające warunki współpracy, to będzie potrzebne bezpośrednie zaangażowanie Komisji, aby rozwiązać te problemy.

Waldemar Pawlak podczas debaty sejmowej powiedział, że ze względu na wątpliwości, możliwe jest nieprzedłużenie terminu obowiązywania umowy gazowej z Rosją do 2037 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t75545.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kolejna;runda;rozmow;w;sprawie;umowy;gazowej,62,0,679742.html) Kolejna runda rozmów w sprawie umowy gazowej Tym razem negocjacje z Rosjanami będą miały miejsce w Warszawie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t90380.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;ma;zastrzezenia;do;gazowej;umowy;z;rosja,186,0,600762.html) Unia ma zastrzeżenia do gazowej umowy z Rosją Wątpliwości Brukseli budzą zapisy oddające Rosjanom wyłączność na tranzyt gazu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t99421.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bezpieczenstwo;energetyczne;polski;-;od;czego;zalezy,78,0,636750.html) Bezpieczeństwo energetyczne Polski - od czego zależy? Węgla nie zabraknie nam przez co najmniej 150 lat. Jednak ważne dla gospodarki surowce: ropę naftową i gaz ziemny wciąż importujemy w dużej mierze z Rosji. Czy sytuację poprawi elektrownia atomowa i gaz łupkowy?
Tagi: waldemar pawlak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz