Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ruszyła naziemna telewizja cyfrowa

0
Podziel się:

Na początek korzystać z niej mogą mieszkańcy Warszawy, Poznania, Zielonej Góry i Żagania.

Ruszyła naziemna telewizja cyfrowa
(charlesdyer/CC/Flickr)

*Mogą oglądać Polsat, TVN, TV Puls i TV4 w naziemnej telewizji cyfrowej.*

Dyrektor biura usług radiowych i telewizyjnych TP EmiTel Piotr Siemieniec poinformował, że nadajniki zostały uruchomione wczoraj około godziny 16. _ - Wszystko odbyło się zgodnie z planem. Uruchomiliśmy pięć obiektów nadawczych w czterech lokalizacjach. W Warszawie i okolicach nadajemy podwójnie - z Raszyna z dużą mocą i Pałacu Kultury i Nauki z mocą zdecydowanie mniejszą, doświetlającą centrum Warszawy _ - zaznaczył.

Uruchomione programy znajdują się na tzw. drugim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej, który rusza w pierwszej kolejności; trwają przygotowania do uruchomienia pierwszego i trzeciego multipleksu, na których znajdą się programy TVP. W drugim multipleksie docelowo znajdzie się osiem programów - oprócz Polsatu, TVN, TV4 i TV Puls, każdy z tych nadawców umieści w nim po jeszcze jednym kanale.

Zgodnie z opublikowanym przez UKE harmonogramem, do 31 grudnia emisja cyfrowej telewizji naziemnej rozpocznie się w Gdańsku, Pile, Płocku, Siedlcach, Szczecinie, Rzeszowie i Wiśle. Do 30 kwietnia 2011 roku - w Iławie, Białogardzie, Częstochowie, Kaliszu, Olsztynie, Świnoujściu. Do 31 lipca 2011 roku - w Białymstoku, Bydgoszczy, Dęblinie, Katowicach, Kielcach, Koninie, Krakowie, Lublinie, Przemyślu, Przysusze, Suwałkach, Szczawnicy, Wrocławiu, Zamościu, Elblągu, Kłodzku, Koszalinie, Lęborku, Opolu, Rabce, Tarnowie i Zakopanem. Do 31 grudnia 2011 roku - w Gnieźnie, Leżajsku, Ostrołęce, Łodzi, Gorlicach i Bieszczadach. Do 31 grudnia 2013 roku - w Giżycku i Jeleniej Górze.
Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.

Należący do Grupy Telekomunikacji Polskiej EmiTel we wtorek i środę podpisał z Polsatem, TVN, TV Puls i TV4 umowy dotyczące nadawania programów na drugim multipleksie. Spółka będzie odpowiedzialna za multipleksację (łączenie programów w jeden strumień), dosyłanie i emisję sygnału TV.

TP EmiTel, właściciel największej w kraju sieci nadajników radiowo-telewizyjnych, został wybrany we wrześniu przez Polsat, TVN, TV Puls i TV4 na operatora drugiego multipleksu. Posiada największą w Polsce własną infrastrukturę - ponad 300 obiektów nadawczych i telekomunikacyjnych (w tym 50 obiektów o wysokości ponad 200 metrów).

Naziemna telewizja cyfrowa będzie sukcesywnie zastępować sygnał analogowy na terenie całego kraju.

Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości (HDTV). Transmisja cyfrowa to też większa efektywność wykorzystania częstotliwości radiowych, dzięki czemu możliwe będzie m.in. zwiększenie oferty programowej i obniżenie kosztów nadawania pojedynczego programu. Cyfryzacja umożliwi też nadawanie obrazu w różnych formatach, np. panoramicznym, a także równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych.

Dzięki telewizji cyfrowej rozwiną się też usługi dodatkowe - np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż on-line). Możliwe będzie też m.in. wprowadzanie _ kodów rodzicielskich _, blokujących dzieciom dostęp do programów dla dorosłych.

By oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć odbiornik telewizyjny z tzw. dekoderem MPEG-4 lub kupić sam dekoder, tzw. set-top box i podłączyć go do odbiornika. Telewizyjny sygnał analogowy ma zostać wyłączony do 31 lipca 2013 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t46567.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/tv;puls;podpisal;umowe;z;tp;emitelem,171,0,683947.html) TV Puls podpisał umowę z TP Emitelem Telewizja Puls podpisała 28 września z TP Emitel umowę dotyczącą nadawania dwóch kanałów komercyjnych na drugim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t46423.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/przez;zamieszanie;z;krrit;problem;z;cyfryzacja;telewizji,224,0,655840.html) Przez zamieszanie z KRRiT problem z cyfryzacją telewizji Sygnał analogowy ma zostać wyłączony do 31 lipca 2013 r.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t46567.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rzad;chce;telewizji;cyfrowej,80,0,628816.html) Rząd chce telewizji cyfrowej Na pierwszym multipleksie będzie TVP, drugi przeznaczony będzie dla Polsatu, TVN, TV4 i TV Puls.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)