Notowania

kolej
11.11.2011 15:14

Ruszyło kolejowe połączenie towarowe do Londynu

Pierwszy regularny pociąg towarowy firmy DB Schenker łączący Polskę z Wielką Brytanią dotarł do Londynu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(G-Man /public domain)

Pierwszy regularny pociąg towarowy firmy DB Schenker łączący Polskę z Wielką Brytanią dotarł w piątek do Londynu - poinformował PAP Andrzej Wyszyński ze spółki DB Schenker Rail Polska.

Należące do grupy kolei niemieckich pociągi będą jeździły z Polski na Wyspy Brytyjskie co tydzień. Po raz pierwszy brytyjską linią kolejową High Speed 1 będą jeździły pociągi o kontynentalnych wymiarach. High Speed 1 to - jak dotąd - jedyna linia kolejowa w Wielkiej Brytanii, przystosowana do obsługi takich pociągów, których wymiary są inne niż na Wyspach.

Standardowa ładowność europejskich wagonów towarowych jest znacząco większa od brytyjskich. Można załadować je do 3 m wysokości, albo ułożyć na nich dwie standardowe palety - jedną na drugiej. DB Schenker Rail UK przeprowadziła wcześniej udane testy pociągów o wymiarach kontynentalnych na linii High Speed 1, łączącej tunel pod kanałem La Manche z Londynem.

W ocenie prezesa DB Schenker Rail Polska, Hansa-Georga Wernera, uruchomienie połączenia z Polski do Wielkiej Brytanii to ważny krok dla transportu kolejowego w Polsce. Przedstawiciele spółki podkreślają też, że nowa usługa wzmacnia wymianę handlową pomiędzy obydwoma krajami.

Pociągi do Wielkiej Brytanii będą wyjeżdżały we wtorki wieczorem z Wrocławia, by - po pokonaniu liczącej niemal 2 tys. km trasy - w piątek nad ranem dojechać do londyńskiego okręgu Barking. Będą przewoziły komponenty i części z branży motoryzacyjnej oraz towarów handlu detalicznego i przemysłu spożywczego.

Uruchomienie nowego połączenia to efekt współpracy DB Schenker Rail Polska i DB Schenker Rail UK. Te dwie spółki będą odpowiadały za obsługę pociągów. Za część handlową odpowiada polski oddział DB Schenker Logistic.

Prezes tej ostatniej spółki Janusz Górski podkreśla, że usługa pozwala klientom zaplanować łańcuch dostaw w taki sposób, by był on przyjazny środowisku naturalnemu. _ - Mogą oni skorzystać z internetowego kalkulatora, który wskaże oszczędności w emisji dwutlenku węgla _- powiedział prezes.

DB Schenker Rail Polska należy do największych, po PKP Cargo, kolejowych przewoźników towarowych w Polsce. Siedziba polskiej spółki mieści się w Zabrzu na Śląsku.

Czytaj więcej o kolejach
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t189202.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/w;to;tusk;chce;wmanewrowac;schetyne,102,0,962662.html) W to Tusk chce wmanewrować Schetynę Będzie miał do dyspozycji ponad 100 mld złotych, mimo to może podzielić los poprzedników.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t96164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/urzad;dal;pkp;plk;wiecej;czasu;na;zmiany;stawek,220,0,958684.html) Zmiany cen na PKP. Spółka ma więcej czasu Urząd Transportu Kolejowego nakazał jej obniżyć opłaty za dostęp do remontowanych torów kolejowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t180348.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/saudyjczycy;stawiaja;na;kolej;wielki;kontrakt,104,0,953448.html) Superszybka kolej połączy święte miasta Hiszpańskie konsorcjum wygrało kontrakt na budowę linii szybkiej kolei w Arabii Saudyjskiej.
Tagi: kolej, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz