Notowania

gddkia
31.07.2013 11:50

Ruszyły wypłaty dla podwykonawców Alpine Bau

Wpłynęły 154 wnioski od firm pracujących przy budowie S5. Dotyczyły łącznej kwoty ponad 60 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Omers/Dreamstime)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła wypłacanie pieniędzy firmom, które pracowały dla Alpine Bau, ale nie otrzymały zapłaty.

Alpine budowała w Polsce odcinki A1, S5 i drogi nr 16._ - GDDKiA zaopiekowała się podwykonawcami porzuconymi przez Alpine. Dziś wypuściliśmy pierwsze polecenie zapłaty dla przedsiębiorców pracujących dla Alpine przy budowie S5 _ - powiedziała rzeczniczka GDDKiA Urszula Nelken. Na razie pieniądze trafią do pierwszych trzech podwykonawców.

Do poznańskiego oddziału Dyrekcji wpłynęły 154 wnioski od firm pracujących dla Alpine przy budowie S5 Kaczkowo-Korzeńsko. Wnioski dotyczyły łącznej kwoty ponad 60 mln zł. Połowa z tej kwoty - ponad 27 mln zł - przypadła na 29 podwykonawców. Pozostałe podmioty pracujące przy budowie złożyły wnioski na kwotę ponad 33 mln zł. Dyrekcja zapowiadała, że pierwsze płatności zostaną zrealizowane jeszcze w lipcu.

Firmy, które pracowały dla Alpine Bau przy budowie drogi i nie otrzymały zapłaty od wykonawcy, mogły dochodzić swoich roszczeń od GDDKiA, ponieważ takie prawo daje im specustawa z czerwca ub.r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców. Zakłada ona, że poszkodowani przedsiębiorcy mogą się zwrócić o wypłatę pieniędzy do generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad, a GDDKiA dochodzi z kolei pieniędzy od wykonawców, którzy nie zapłacili.

Alpine Bau miała wybudować odcinek drogi ekspresowej S5 o długości ponad 29 km. Inwestycja jest zrealizowana w ok. 70 proc. Kontrakt obejmował też budowę blisko 9 km obwodnicy Rawicza w ciągu drogi krajowej nr 36 - ta inwestycja jest zrealizowana w przeszło 90 proc.

W Polsce spółka budowała na zlecenie GDDKiA także odcinek A1 Świerklany-Gorzyczki oraz drogę krajową nr 16 odcinku Biskupiec - Borki Wielkie. W połowie maja firma oświadczyła, że nie dokończy budowy A1 i mostu na tym odcinku w Mszanie, a w czerwcu GDDKiA odstąpiła od umów na budowę S5 i krajowej szesnastki. W połowie czerwca wobec Alpine zostało wszczęte postępowanie upadłościowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Alpine Bau nie dała rady. Kto dokończy drogę? Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpisała przetarg na dokończenie po Alpine Bau budowy krajowej szesnastki na odcinku Biskupiec - Borki Wielkie.
To koniec współpracy. Co z autostradą? Chodzi o budowę odcinka drogi ekspresowej S5 i fragmentu drogi krajowej nr 16. Jako powód podano niewywiązanie się wykonawcy z zapisów umowy.
Sąd zdecydował ws. obwodnicy Warszawy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad musi ujawnić raport z budowy Południowej Obwodnicy Warszawy S2 na odcinku Konotopa - Lotnisko - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Wielkie zainteresowanie budową dróg w Polsce _ - Nie sprawdziły się zapowiedzi 'ekspertów' _ - podkreśla Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Tagi: gddkia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz