Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rynek alkoholu w Polsce. W Zachodniopomorskiem powstanie duża winiarnia

0
Podziel się

Zakład będzie produkował wino z własnych owoców. Na 17 hektarach już rośnie winorośl, której sadzonki sprowadzono z Niemiec.

Rynek alkoholu w Polsce. W Zachodniopomorskiem powstanie duża winiarnia
(Chiyacat/iStockphoto)
bCZKAJmd

W Zachodniopomorskiem powstaje pierwsza duża winiarnia, w której produkowane będą wina gronowe. Jedna z lokalnych winnic dostała ponad 1,4 mln złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Pieniądze pozwalają finansować trwający remont budynku przyszłej winiarni i wyposażyć go w urządzenia do produkcji win gronowych. Całkowity koszt inwestycji to ponad 2,5 mln zł.

Winnica Baniewice to pierwsze w województwie zachodniopomorskim tak duże przedsięwzięcie winiarskie. Winiarnia będzie produkowała wino z własnych owoców. Na 17 hektarach już rośnie winorośl, której sadzonki sprowadzono z Niemiec.

bCZKAJmf

_ - Postanowiliśmy założyć winnicę, ponieważ mieliśmy odpowiednie do tego celu pole o południowym nachyleniu i wiedzieliśmy, że na tych terenach dawniej uprawiano winorośl. Na próbę nasadziliśmy kilka rzędów winorośli. Kiedy okazało się, że przetrwały ujemne temperatury zimą i przymrozki wiosną, postanowiliśmy ją powiększyć i stworzyć winiarnię _ - powiedział Jacek Turnau z Winnicy Baniewice.

Pierwsze zbiory winogron zaplanowano na 2014 r., rok później ma z nich powstać wino. Winiarnia w przyszłych latach ma produkować około 100 tys. butelek wina rocznie.

bCZKAJmG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)