Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rynek kapitałowy cierpi na brak rzetelnej informacji

0
Podziel się:

Instytucje nadzorujące rynek kapitałowy chcą zapewnić jego uczestnikom rzetelny i równy dostęp do informacji. Zamierzenia KPWiG oraz giełdy mają na celu poprawę jakości raportów spółek, prognoz finansowych oraz ustalenie nowego zakresu ujawnień w prospekcie emisyjnym. Prawo do rzetelnej informacji musi stać się fundamentem rynku.
/ Puls Biznesu /

Rynek kapitałowy cierpi na brak rzetelnej informacji

Instytucje nadzorujące rynek kapitałowy chcą zapewnić jego uczestnikom rzetelny i równy dostęp do informacji. Zamierzenia KPWiG oraz giełdy mają na celu poprawę jakości raportów spółek, prognoz finansowych oraz ustalenie nowego zakresu ujawnień w prospekcie emisyjnym. Prawo do rzetelnej informacji musi stać się fundamentem rynku.

Z roku na rok ubywa liczba prognoz wyników finansowych. Spółki giełdowe niechętnie decydują się na ujawnienie swoich szacunków, bo boją się, że prognozy nie będą miały wiele wspólnego z wypracowanymi wynikami. W ubiegłym roku wielokrotnie dokonywano korekt założonych rezultatów. Zabieg ten często stosowany jest przez przedsiębiorstwa w grudniu, bo spółka liczy, że rynek po prostu nie pamięta o opublikowanych na początku roku założeniach wyników. KPWiG próbuje temu zapobiec stosując kary finansowe. Efekt jest taki, że emitent wstrzymuje się z ujawnieniem swoich oczekiwań na rok następny.

Zmienne prognozy

Kolejnym czynnikiem skłaniającym do ukrycia prognoz przed inwestorami jest spora niepewność warunków gospodarczych. Trudno dostosować założenia budżetowe do dynamicznie zmieniającego się otoczenia spółki. Wiele firm w ubiegłym roku boleśnie odczuło wpływ wysokich stóp procentowych, spadek popytu wewnętrznego i ostrą konkurencję na rynku.
Ustawodawcy chcą rozwiązać problem prognoz finansowych. Rozważa się wprowadzenie regularnych korekt, publikowanych kwartalnie. Zawarte w nich będą bieżące informacje o zagrożeniu wyniku. Dotychczas takie cykliczne sprostowania nie były stosowane w Polsce. Planowane jest również wprowadzenie audytu prognozy, co pozwoli na uniknięcie fali grudniowych korekt. W raportach kwartalnych zarząd spółki będzie musiał umieścić odniesienie do prognozy.

- Komisja rozważa również możliwość wprowadzenia obowiązku zamieszczania niezależnych opinii co do podstaw i założeń prognoz finansowych publikowanych w prospekcie - mówi Dariusz Witkowski, dyrektor Departamentu Spółek Publicznych KPWiG.

Receptą na to ma być m.in. audyt wykonany przez podmiot nie związany ze spółką, który pozwoli na uwiarygodnienie szacunków.

Problem spekulantów

Kolejne problemy to słaba jakość raportów bieżących publikowanych bez uzasadnienia, informacje podawane bez uzasadnienia, a także opóźnienia w przekazywania raportów.

- Część opisowa raportu ma duże znaczenie. Poza wyjaśnieniem okoliczności towarzyszących wydarzeniu, ma również cel marketingowy - ocenia Rafał Gębicki, dyrektor banku inwestycyjnego Concordia.

Emitenci o dużej płynności walorów i kapitalizacji nie mogą pozwolić sobie na zniekształcanie ich sytuacji, gdyż znajdują się w centrum zainteresowania rynku. Natomiast małe spółki starają nie ujawniać wszystkich wydarzeń ich dotyczących. Informacje wypływające z przedsiębiorstw są mało przejrzyste. Spółki często starają się zataić faktyczną sytuację i po prostu nie informują o podpisaniu niektórych umów.

- Przyczyną jest strach przed wrogimi przejęciami przez inwestorów spekulacyjnych, którzy drenują spółkę z zysków. Proceder ten jest dosyć częsty na naszym rynku kapitałowym i faktycznie przyczynia się do pogorszenia poziomu informacyjnego - mówi pracownik biura public relations jednej z giełdowych spółek.

W ciągu roku każda spółka publikuje okresowe sprawozdania, przeprowadza nietypowe operacje finansowe, jej przepływy pieniężne ulegają częstym fluktuacjom. Rzetelna informacja jest podstawą, która w trakcie fuzji pozwala na określenie akceptowanego przez rynek parytetu wymiany akcji, a przy wprowadzeniu akcji firmy do publicznego obrotu optymalny czas wejścia na giełdę.

Zapewnienie prawdziwości, kompletności informacji publikowanych z zachowaniem terminów zależy w dużym stopniu od konsekwencji działań instytucji nadzorujących rynek kapitałowy. Prezes GPW Wiesław Rozłucki zapowiada, że giełda będzie interweniować poprzez tzw. listy pasterskie. KPWiG zastanawia się nad publikowaniem list spółek nieprzyjaznych inwestorom oraz niebezpiecznych inwestorów.

Precyzyjna informacja

Nowe prawo o publicznym obrocie wymusza zmiany w rozporządzeniach dotyczących ustawy. W połowie tego roku mają zakończyć się prace nad rozporządzeniem o prospekcie emisyjnym. W obliczu reformy rynków giełdowych, na których będą obowiązywać odmienne wymogi informacyjne, sprawa nabiera dodatkowego wymiaru. Specjaliści zwracają uwagę, że prospekty polskich spółek zawierają informacje, które nie wpływają na ocenę atrakcyjności inwestycyjnej firmy. Nowe rozporządzenie ma precyzować kwestie sporządzenia prospektu i ujawnienia w nim zawarte.

- Nowelizacja rozporządzenia o prospekcie jest następstwem wprowadzenia nowej ustawy o publicznym obrocie, zmiany uwzględniają również nowy kodeks handlowy. Rozporządzenie narzuci emitentowi szersze zaprezentowanie w prospekcie znaczących akcjonariuszy, co pozwoli na większą przejrzystość w kwestii ujawniania znacznych pakietów. W określonych przypadkach w prospekcie dopuszczalna będzie agregacja informacji, które nie wpływają na ocenę ryzyka inwestycyjnego. Takie informacje jak np. nieruchomości nie mające znaczącego wpływu na działalność spółki będą mogły zostać pominięte. W noweli sprecyzowane natomiast zostaną kwestie miedzy innymi emitowania kwitów depozytowych, obligacji zamiennych i przychodowych. Rozporządzenie dostosowane będzie do reformy rynków, które będą różnić się poziomem informacyjnym, a w konsekwencji ryzykiem inwestycyjnym. Rozporządzenie regulować będzie zakres ujawnień na rynku urzędowym, zaś wymogi na rynku nieurzędowym pozostaną w gestii GPW i CeTO. W świetle nowego kodeksu handlowego,
rozporządzenie precyzować będzie miedzy innymi podział i łączenie się spółek - mówi dyrektor Dariusz Witkowski.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)