Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rynek pracy 2014. Kto będzie zatrudniał i kto da podwyżki?

Rynek pracy 2014. Kto będzie zatrudniał i kto da podwyżki?

Fot. Bartosz Krupa/East News

Pracodawcy są w najlepszych nastrojach od dwóch lat. Ponad 13 procent firm zapowiada zwiększanie zatrudnienia, a ponad co czwarta planuje podwyżkę płac. Najwięcej ofert pracy czekać będzie w firmach produkcyjnych, choć eksperci typują również te sektory, które nie unikną zwolnień.

- Oznaki stopniowego ożywienia rynku pracy obserwujemy już od kilku kwartałów, jednak takiego wzrostu optymizmu wśród przedsiębiorców w Polsce, jaki obserwujemy obecnie, nie było od ponad dwóch lat - komentuje najnowszy raport ManpowerGroup w Polsce dyrektor generalna agencji Iwona Janas. - Pracodawcy, korzystając ze sprzyjającej koniunktury tworzą nowe miejsca pracy. Spodziewamy się, że optymizm pracodawców w najbliższym roku będzie stopniowo rósł.

Z badania wynika, że 13 procent firm chce zatrudnić nowych pracowników, a tylko 9 procent zmniejszy zatrudnienie. To - według specjalistów - najlepsze nastroje od czwartego kwartału 2011 roku. W których branżach ta poprawa przełoży się na najwięcej nowych miejsc pracy, a gdzie sytuacja nadal będzie trudna? Na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego i ManpowerGroup stworzyliśmy prognozę rynku na 2014 rok.

Branże, które będą zatrudniać
BranżaLiczba osób, które mogą znaleźć pracę
Przemysł przetwórczy 290 tys.
Handel 127 tys.
Transport, Logistyka, Komunikacja 99 tys.
Budownictwo 33 tys.
Finanse, Ubezpieczenia, Obsługa nieruchomości 20 tys.
Hotele i Gastronomia 16 tys.
Rolnictwo, Leśnictwo, Rybołówstwo 4 tys.
Kopalnie, Przemysł wydobywczy 3 tys.
Branże, które będą zwalniać
BranżaLiczba osób, które mogą stracić pracę
Energetyka, Gazownictwo, Wodociągi 24 tys.
Instytucje sektora publicznego 13 tys.
Źródło: Money.pl na podstawie Głównego Urzędu Statystycznego i ManpowerGroup

Wzrost zatrudnienia ma najbardziej odczuć branża produkcyjna. W tym sektorze gospodarki, ze względu na niską bazę, prace może znaleźć nawet 290 tysięcy osób. Dobrze perspektywy ma również transport i logistyka. Wzrost zatrudnienia wyniesie tam prawie 100 tysięcy osób.

Według Grażyny Spytek-Bandurskiej, eksperta rynku pracy Konfederacji Lewiatan dobrą koniunkturą będzie się cieszyć branża informatyczna: - Można ją ocenić jedną z jako najbardziej perspektywicznych pod kątem zatrudnienia oraz wynagrodzeń. Także w przedsiębiorstwach produkcyjnych, gdzie potrzeba inżynierów będzie można znaleźć pracę - wylicza Spytek-Bandurska.- W tyle nie pozostaną również handel oraz usługi, które bardzo dynamicznie się rozwijają.

Gorzej pod względem zatrudnienia w stosunku do kończącego się roku będzie w sektorze instytucji publicznych oraz w przedsiębiorstwach zajmujących się z energetyką, gazownictwem oraz wodociągami. W sumie zatrudnienie może się zmniejszyć tam o prawie 37 tysięcy osób.

Wynagrodzenia będą rosły szybciej niż ceny

W ostatnim półroczu mieliśmy do czynienia ze stagnacją płac. Według agencji doradztwa personalnego Randstad nadchodzący rok jest pod tym względem bardziej optymistyczny, choć prognozowany wzrost wynagrodzeń jest zróżnicowany geograficznie. Podnoszenie płac najchętniej deklarują pracodawcy z województw zachodnich i południowych (31 procent), nieco mniej z Polski północnej (29 procent). Najgorzej jest w Polsce wschodniej (22 procent) i centralnej (19 procent). W skali kraju podwyżki płac zapowiada co czwarta firma.

Wzrost wynagrodzeń powinien być odczuwalny w podobny sposób we wszystkich sektorach. Największe podwyżki powinni odczuć pracownicy branży produkcyjnej, a najmniejsze w budowlance. W większości firm, które deklarują podniesienie płac pracownikom, podwyżki przekroczą poziom inflacji, która według założeń budżetowych ma wynieść 2,4 procent.

źródło: Randstad. Odpowiadali pracodawcy, deklarujący podwyżki płac

- Planowane obecnie podwyżki pensji nie będą bardzo znaczącymi zmianami, ale w większości przekraczają poziom inflacji. Traktujemy te działania, jako realny zwiastun poprawy sytuacji firm - komentuje w raporcie Kajetan Słonina, dyrektor zarządzający Randstad. - Obecnie nasz rynek jest jeszcze na etapie, w którym przedsiębiorcy po kwartałach bardzo niepewnej sytuacji gospodarczej nastawili się na maksymalne podniesienie efektywności posiadanych zasobów.

Firma Sedlak & Sedlak, zajmująca się doradztwem w zakresie HR wskazują, że najwyższy wzrost płac będzie widoczny w sektorach produkcyjnych. Wśród nich można wymienić branże metalową, metalurgiczną, maszynową oraz motoryzacyjną.


Źródło: Money.pl na podstawie ogólnopolskiego badania wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak
*mediana brutto w złotych

- Jak wynika z naszego raportu płacowego najwyższy wzrost płac zdeklarowały firmy z branży metalowej i metalurgicznej (4,5 procent), jak również przedsiębiorstwa z sektora lotniczego, maszynowego czy motoryzacyjnego - komentuje dla Money.pl Renata Kucharska-Kawalec, kierownik projektu w firmie Sedlak&Sedlak. - Z kolei najniższe podwyżki wynagrodzeń, oscylujące wokół poziomu 3,0 procent, zaplanowane zostały w branży materiałów budowlanych i wyposażenia wnętrz oraz opakowań i tworzyw sztucznych.

Na drugiej stronie czytaj o rosnącej płacy minimalnej
i jak bardzo spadnie bezrobocie

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
zatrudnienie, podwyżki płac, bezorobocie, logistyk
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
[...]
83.27.44.* 2014-02-18 18:13
świetna jest nasza GUSpodarka

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###
zozo.
188.33.74.* 2013-12-29 11:54
Kraj zostanie zniszczony gospodarczo a Wy pójdziecie w niewolę.
Marcin_1707
195.117.22.* 2013-12-27 13:41
Jak co roku pojawia sie zestawienie polepszenia sytuacji gospodarczej z prognoza wiekszej ilosci miejsc parcy i podwyzkami. A tak naprawde to ekonomiczny bełkot i niczym nie podparta analiza (przepraszam podparta dobrym po swiatecznym chumorem włascicieli, biur zarzadów i dyrektorów zarzadzajacyh) Niestety fakty z kórymi przyjdzie sie nam zmierzyc w przyszłym roku powaznie zweryfikują ten nadmierny optymizm. Co wiecej nadal nalezy spodziewać sie podobnego poziomu bezrobocia z tędencja do niewielkich odchylen i raczej niespodziewłabym sie polepszenia sytuacji finansowej najsłabiej zarabiajcych. Niestety wszystko co moze stanowic nadwyżke do podziału miedzy pracowników a pacodawców zostanie pochłoniete przez rosnace koszty utrzymania produkcji, podatki i płace dla zarzadzajacyh.
Poraz kolejny niestety sprawiedliwa spolecznie redystrybucja uzyskanych przychodów zostanie zahamowana przez wiekszą czesc zarządów firm.
Co do wynagrodzeń śmie twierdzić w przeciweńtwie do autora powyzszego tekstu ze raczej w tej sytuacj będą one realnie niższe niz kilkalat temu.
Dowodem na powyższe jest obecna sytuacja gospodarcza Polski oraz działania rzadu zmierzajace do utrzymania sie na powierzchi władzy politycznej a nie poprawy koniuntury gospodarczej. Śmie twierdzić, że kreaktywna księgowośc w sferze finansów publicznych w brew cytowanych optymistycznych opinii pracodawców wpływa niegatywie na rynek pracy i godpodarke kraju.
Zobacz więcej komentarzy (11)