Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rynek pracy w Polsce. Dobre wiadomości dla Polaków

0
Podziel się:

W październiku w internecie opublikowano blisko 145 tysięcy ofert pracy. To jednak nie wszystko.

Rynek pracy w Polsce. Dobre wiadomości dla Polaków
(Goodluz/iStockphoto)

Rośnie liczba ofert pracy w internecie. Dzieje się tak kolejny miesiąc z rzędu - wynika z badania Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

W październiku w internecie opublikowano blisko 145 tysięcy ofert pracy. Najszybciej ich liczba wzrastała w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim. W tym ostatnim regionie opublikowano ich najwięcej w kraju.

Z badania wynika, że wzrasta zapotrzebowanie na ekonomistów - październik obfitował w nowe oferty pracy między innymi dla księgowych i specjalistów podatkowych.

Nadal widać wzrost ofert pracy dla inżynierów, ale już w mniejszym stopniu niż w ostatnim czasie. Nowe propozycje pojawiły się również w edukacji, a także dla farmaceutów, jednak ich liczba jest znacznie niższa niż przed rokiem.

W drugiej połowie roku wzrosła także liczba ofert pracy dla osób profesjonalnie opiekujących się dziećmi oraz ludźmi w podeszłym wieku, a także potrzebnych do innych prac domowych. Przyczyniają się do tego długofalowe zmiany demograficzne - zaznaczają autorzy badania.

**Co z [bezrobociem](https://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/archiwum/bezrobocie/)? **

Stopa bezrobocia w październiku 2013 roku wyniosła 13 procent, co oznacza, że nie zmieniła się wobec września - poinformowało natomiast przed kilkoma dniami Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Według szefa resortu Władysława Kosiniaka-Kamysza bezrobocie jest nadal wysokie.Na koniec października w urzędach pracy było zarejestrowanych 2 mln 76 tys. bezrobotnych. W porównaniu do września liczba ta zmniejszyła się o 6,7 tysiąca osób.

- _ W ciągu ośmiu miesięcy liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 260 tys. osób. dla porównania w zeszłym roku było to 173 tys. Ostatni spadek w październiku mieliśmy w 2008 r., kiedy sytuacja na rynku pracy była bardzo dobra _ - powiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef resortu pracy poinformował, że w październiku bezrobocie najbardziej spadło w województwie mazowieckim (o 2,2 tys. osób), śląskim (o 1,5 tys. osób) oraz lubuskim i wielkopolskim (po tysiąc osób). Liczba bezrobotnych zmniejszyła się też w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim, świętokrzyskim, pomorskim, podlaskim, podkarpackim i małopolskim.

Minister pracy i polityki społecznej ocenił również, że trudna sytuacja występuje na Warmii i Mazurach oraz w Zachodniopomorskiem.

Czytaj więcej w Money.pl

rynek pracy
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)