Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rynek pracy w Polsce. Na Śląsku najlepiej od kilku lat

0
Podziel się:

Blisko 13 tysięcy osób, zarejestrowanych dotąd w województwie śląskim, jako bezrobotne, znalazło we wrześniu pracę. To najlepszy wynik od kilku lat - wskazują statystyki urzędów pracy w regionie.

Rynek pracy w Polsce. Na Śląsku najlepiej od kilku lat
(Andrzej Stawinski/REPORTER)
bEsfFLhN

Blisko 13 tysięcy osób, zarejestrowanych dotąd w województwie śląskim, jako bezrobotne, znalazło we wrześniu pracę. To najlepszy wynik od kilku lat - wskazują statystyki urzędów pracy w regionie. Eksperci oceniają, że sytuacja na śląskim rynku pracy ustabilizowała się.

Dzisiaj Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Katowicach opublikował najnowsze dane dotyczące sytuacji na regionalnym rynku pracy we wrześniu tego roku. W stosunku do sierpnia liczba bezrobotnych ogółem wzrosła wprawdzie o 57 osób, jednak w skali ok. 205,3 tys. bezrobotnych jest to wzrost śladowy, świadczący raczej o poprawie sytuacji gospodarczej w odniesieniu do sytuacji sprzed roku.

- _ Wzrost liczby osób bezrobotnych jesienią jest tendencją naturalną, obserwowaną co roku. W ubiegłym roku wzrost ten był widoczny już od sierpnia; w tym roku widać to dopiero we wrześniu, a przyrost jest znikomy. To pozytywny trend, który może świadczyć o ustabilizowaniu ogólnej sytuacji na rynku pracy _ - skomentowała rzeczniczka katowickiego WUP Paulina Cius.

bEsfFLhP

W lutym tego roku bezrobocie w woj. śląskim osiągnęło najwyższy od lat poziom blisko 226,8 tys. osób. Od tego czasu do sierpnia ilość bezrobotnych stopniowo zmniejszała się.

W tym roku wzrosła natomiast ilość zwolnień grupowych w regionie - do końca września pracodawcy zwolnili w ten sposób ponad 10,9 tys. osób, wobec ponad 8,3 tys. osób w całym zeszłym roku i niespełna 4,9 tys. rok wcześniej. Jednak w samym wrześniu widać odwrócenie negatywnego trendu - grupowych zwolnień (łącznie blisko 400 osób) dokonało 20 firm - najmniej od początku roku. Np. w styczniu grupowo zwalniały pracowników aż 63 firmy, a w kwietniu 50.

Na poprawę sytuacji na rynku pracy wskazują również dane dotyczące przyczyn wyrejestrowania osób bezrobotnych z ewidencji. Dzieje się tak z wielu powodów - nie tylko z powodu znalezienia pracy, ale także np. rozpoczęcia stażu, szkolenia, prac interwencyjnych, robót publicznych, działalności gospodarczej lub niepotwierdzenia gotowości do pracy.

We wrześniu na niespełna 27 tys. osób wyrejestrowanych z ewidencji prawie 13 tys. podjęło pracę. To największa od kilku lat ilość osób bezrobotnych podejmujących pracę w ciągu jednego miesiąca. Np. w sierpniu było to niespełna 9,5 tys., a w okresie od kwietnia do lipca od 10,3 do 11,5 tys. osób. W całym okresie od stycznia do września tego roku z powodu podjęcia pracy wyrejestrowano z ewidencji ponad 12 tys. osób więcej niż w tym samym czasie zeszłego roku.

bEsfFLhV

Tradycyjnie we wrześniu skokowo wzrosła liczba bezrobotnych absolwentów szkół, którzy często rejestrują się w urzędach pracy po wakacjach. W sierpniu było ich w regionie ponad 6,8 tys., a w końcu września już blisko 9,7 tys. Urzędy pracy spodziewają się, że jesienią ta liczba jeszcze wzrośnie, podobnie jak liczba rejestrujących się w urzędach pracy nauczycieli - według danych Śląskiego Kuratorium Oświaty, w tym roku z pracy w regionie odeszło ich ok. 930.

Co miesiąc do urzędów pracy w woj. śląskim pracodawcy zgłaszają ok. 9 tys. ofert pracy. Większość urzędów dysponuje jeszcze środkami na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu - staże, szkolenia czy czasowe subsydiowanie zatrudnienia osoby bezrobotnej.

Czytaj więcej w Money.pl

bEsfFLiq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)