Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rynek pracy w Polsce. Sytuacja poprawi się

0
Podziel się:

Do pozytywnych sygnałów płynących z rynku pracy zaliczyć należy spadek liczby nowych bezrobotnych rejestrujących się w urzędach pracy.

Rynek pracy w Polsce. Sytuacja poprawi się
(Edyta Strzelec/Reporter)

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia od trzech miesięcy - poczynając od czerwca - spada, co oznacza nieznaczną poprawę na rynku pracy w najbliższych miesiącach - wynika z wrześniowego raportu BIEC.

_ Ciągle jednak dominuje pozytywne działanie czynników o charakterze sezonowym nad czynnikami wynikającymi z postępującego ożywienia w gospodarce. Jak do tej pory jest ono zbyt słabe i zbyt krótkie, aby miejsc pracy przybywało w takim tempie, by stopa bezrobocia znacząco i trwale spadła _ - napisano w komunikacie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Według biura o braku trwałych pozytywnych zmian na rynku pracy świadczy wysokość stopy bezrobocia rejestrowanego.

_ Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w ostatnich trzech miesiącach bezrobocie właściwie nie uległo zmianie, kształtując się na poziomie 13,4 proc. _ - napisano.

Z komunikatu BIEC wynika, że spośród ośmiu składowych wskaźnika aktualnie pięć działa w kierunku spadku bezrobocia, dwie w kierunku jego wzrostu a jedna pozostała obojętna dla przyszłych tendencji na rynku pracy.

_ Do czynników pozytywnych dla kształtowania się zatrudnienia zaliczyć należy przede wszystkim, utrzymującą się już od dłuższego czasu, poprawę ocen polskich przedsiębiorców na temat ogólnego klimatu koniunktury oraz prognozowanych zmian wielkości zatrudnienia w zarządzanych przez nich firmach. Co prawda, nadal przeważa odsetek przedsiębiorstw planujących redukcję zatrudnienia nad odsetkiem firm prognozujących wzrost liczby pracowników, jednak systematycznie od początku roku przewaga ta zmniejsza się _ - napisano.

BIEC zaznacza, że do pozytywnych sygnałów płynących z rynku pracy zaliczyć należy spadek liczby nowych bezrobotnych rejestrujących się w urzędach pracy.

_ Zjawisko to obserwujemy od początku roku choć podlegało ono w ostatnich miesiącach częstym zmianom. Niemniej jednak od początku roku napływ nowych bezrobotnych zmniejszył się o blisko 10 proc. _ - napisano.

Według biura negatywnym zjawiskiem z punktu widzenia kreacji nowych miejsc pracy jest skracanie średniego tygodniowego czasu pracy w przedsiębiorstwach.

_ Czas pracy rósł w od II kwartału 2012 roku do I kwartału br. W II kwartale br. w porównaniu do I kw. zmalał o ok. 1 godzinę i pozostaje tylko na nieznacznie wyższym poziomie względem II kw. 2012 roku _ - napisano.

_ Oznacza to, że przedsiębiorcy mają jeszcze rezerwy w wydłużaniu czasu pracy. Zatrudnienie na etat jest dla pracodawców najdroższą formą zwiększania nakładów pracy. Dopóki istnieją możliwości wydłużania czasu pracy, nie ma powodu dla wzrostu zatrudnienia. _

Czytaj więcej w Money.pl
Co trzeci bezrobotny ma poniżej 25 lat Resort pracy szykuje przepisy, które mają m.in. ma gwarantować młodym bezrobotnym, że w ciągu czterech miesięcy od zarejestrowania w urzędzie pracy uzyskają ofertę pracy.
Bardzo ważne dane z USA. Zaskoczenie? Stopa bezrobocia w USA w styczniu 2013 roku wyniosła 7,9 procent, wobec 7,8 procent w grudniu - podał amerykański Departament Pracy.
Dane zaskoczyły, a Wall Street rozczarowała Wzrosty nie utrzymały się do końca dnia i ostatecznie technologiczny Nasdaq zaliczył spadek, S&P500 nie zmienił się, a przemysłowy Dow minimalnie się umocnił.

_ _

rynek pracy
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)