Notowania

Przejdź na
budżet 2012
30.11.2011 13:49

Rząd będzie pracował nad budżetem

Donald Tusk i jego ministrowie zajmą się projektem ustawy budżetowej. Jako główne źródło zagrożenia wskazują...

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Rząd na posiedzeniu 6 grudnia zajmie się projektem ustawy budżetowej na 2012 rok - wynika z porządku obrad Rady Ministrów, który został opublikowany na stronach internetowych kancelarii premiera. Ekonomiści komentują te założenia - _ zagrożenia są, ale Polska jest wyjątkowo na nie odporna _.

Rząd zajmie się też dokumentami, które później trafią do Sejmu m.in. _ Strategią zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2012-2015 _, którą przyjął na posiedzeniu 27 września 2011 r.

Z uzasadnienia do jednego z wariantów projektu budżetu na 2012 rok wynika, że deficyt budżetu w 2012 roku zostanie zapisany w budżecie na poziomie 35 mld zł. Budżet ma być skonstruowany przy konserwatywnym założeniu realnego wzrostu PKB o 2,5 proc.

Polskie PKB w ostatnich pięciu latach

W tych założeniach budżetowych rząd przyjmuje inflację średnioroczną w wysokości 2,8 proc. Stopa bezrobocia na koniec przyszłego roku ma wynieść 12,3 proc.

Polskie bezrobocie w ostatnich pięciu latach

Ministerstwo Finansów na przyszły rok przygotowywało trzy warianty budżetu, zakładające odpowiednio wzrost PKB o 3,2 proc., 2,5 proc. i spadek PKB o 1 proc. Mówił o tym sam minister finansów Jacek Rostowski. Minister dodał, że resort jest zdecydowany utrzymać cel sprowadzenia sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB w 2012 r.

Minister Michał Boni przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że właśnie groźba problemów ekonomicznych w wielu państwach członkowskich Unii Europejskiej była jednym z czynników, który przemawia za konstruowaniem umiarkowanego planu budżetowego._ - Bardzo symptomatycznym przykładem są kłopoty Niemców ze sprzedażą obligacji _. _ Jeszcze rok temu mówiliśmy, że jesteśmy w fazie recovery, Europa będzie się rozwijała. Wiosna pokazała, że jest Grecja, później okazało się co z Włochami, po drodze Portugalia a ostatnie dziesięć dni to są Węgry _ - mówi minister.

*POSŁUCHAJ MICHAŁA BONIEGO: *


Tymczasem po dzisiejszych szacunkach GUS dotyczących wzrostu PKB w III kwartale ekonomiści prognozują, że cały 2011 rok zamknie się 4 proc. wzrostem PKB, albo nieco większym. Ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w III kwartale 2011 r. wzrost gospodarczy Polski wyniósł 4,2 proc.

Anders Svendsen z banku Nordea uważa, że polska gospodarka pozostała silna w III kwartale i ciągle przeciwstawia się kryzysowi w strefie euro. Jego zdaniem, wzrost popytu krajowego (według GUS, o 3,2 proc.) oznacza, że Polska jest mniej podatna na bezpośrednie wpływy spowolnienia w strefie euro.

_ - Ciągle oczekujemy, że spowolnienie jest przed nami, które przyjdzie ze strefy euro, jednak przyjdzie dużo później, niż wcześniej sądzono. Obecnie rewidujemy nasze prognozy z 3,5 proc. w 2011 r. i 2012 r. do około 4,0 proc. w 2011 r. i około 2,5 proc. w 2012 r. _ - poinformował Svendsen.

Monika Kurtek z Banku Pocztowego prognozuje, że w tym roku PKB wzrośnie o 4,1 proc. _ Dane dotyczące trzeciego kwartału, jak również poprzednich dwóch, pozwalają sądzić, że dynamika PKB w całym 2011 r. przekroczy 4 proc. Ostatnie miesiące br. przyniosą zapewne dalsze lekkie wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego w Polsce, ale nie jest wykluczone, że znajdzie się ono nadal w okolicach 4 proc. (rdr.) _ - wskazała ekonomistka.

W jej opinii, wyhamowania dynamiki PKB można oczekiwać w I kwartale 2012 r. Z powodu pogarszającej się sytuacji gospodarczej w UE, zarówno gospodarstwa domowe jak i przedsiębiorstwa mogą być bardziej skłonne do oszczędzania niż wydawania. Według Kurtek, jeśli politykom europejskim uda się znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu zadłużenia eurolandu, to polska gospodarka ma szansę osiągnąć w przyszłym roku dynamikę PKB w okolicach 3 proc.

Także w opinii Piotra Bielskiego z banku BZ WBK szacunki GUS świadczą o tym, że nasza gospodarka radziła sobie całkiem dobrze. _ Dane istotnie nie zmieniają prognoz. W tym roku będzie około 4 proc. wzrostu PKB. W przyszłym będzie wyraźne spowolnienie, może być niewiele wyższy niż 2 proc. Środowe dane istotnie nie wpływają na nasze prognozy _ - powiedział analityk.

Czytaj więcej o kontrowersjach wokół budżetu
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t49376.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/skontrolowali;jak;rzad;realizuje;budzet,39,0,852775.html) Skontrolowali jak rząd realizuje budżet NIK ostrzega jednak, że dalsze pogłębienie nierównowagi sektora publicznego, odbije się na wzroście gospodarczym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t136999.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kaczynski;budzet;jest;kijem;na;wodzie;pisany,25,0,825113.html) Kaczyński: Budżet jest kijem na wodzie pisany Jego zdaniem, przyjęcie projektu budżetu na 2012 rok przez rząd potwierdza, że działa on _ poza jakimikolwiek procedurami _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/t138778.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tusk;bedziemy;wydawac;tylko;tam;gdzie;to;niezbedne,221,0,823773.html) Tusk: Będziemy wydawać tylko tam gdzie to niezbędne Budżet na 2012 rok podporządkowano cięciom. _ Ministrowie nie są z niego zadowoleni, ale przynajmniej oszczędzimy ludziom obniżanie płac _.
Tagi: budżet 2012, budżet, deficyt, rząd, wiadomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz