Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd bierze się za reformę poczty

0
Podziel się:

Ministerstwo pracuje nad ustawą regulującą wart co najmniej 6 miliardów złotych rynek pocztowy.

Rząd bierze się za reformę poczty
(PAP/Mirosław Trembecki)

Ministerstwo Infrastruktury opracowało założenia do ustawy regulującej wart co najmniej 6 miliardów złotych rynek pocztowy po jego liberalizacji - pisze _ Puls Biznesu _.

Już w w 2013 roku mogą więc zniknąć godzinne kolejki, zagubione przesyłki czy czekanie tygodniami na listy - czytamy w gazecie. Działania resortu infrastruktury budzą pewne zaskoczenie. Poczta Polska od wielu lat nie może się bowiem zreformować, a politycy boją się siły 105 tys. pracowników i paraliżu spowodowanego ich strajkiem.

Ministerstwo liczy na przyjęcie ustawy w przyszłym roku. To bardzo krótki termin, bo pełne uwolnienie rynku, czyli uwolnienie przesyłek o wadze do 50 g, ma nastąpić dopiero w 2013 r - zwraca uwagę dziennik. Poczta będzie musiała udostępnić konkurentom sieć na niedyskryminujących zasadach, co powinno przyczynić się do zwiększenia konkurencji, jak to się dzieje na rynku telekomunikacyjnym.

Inni operatorzy będą też mogli skuteczniej konkurować z Pocztą w doręczaniu przesyłek reklamowych. Projekt ma też kilka słabych punktów - czytamy w Pulsie Biznesu. Przede wszystkim rekomenduje, by operatorem świadczącym usługę powszechną, czyli doręczanie przesyłek do każdego miejsca w kraju przez pięć lat po liberalizacji była Poczta Polska co oznacza, że w pewnym sensie przedłuża się jej monopol.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)