Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd chce obniżenia progów ostrożnościowych

0
Podziel się:

Czy to pomoże w ustabilizowaniu długu publicznego? Tego chce resort finansów.

Rząd chce obniżenia progów ostrożnościowych
(PAP/Radek Pietruszka)

Progi ostrożnościowe zawarte w ustawie o finansach publicznych spadną o 7 pkt proc. i wyniosą 48 proc. i 43 proc. - przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Propozycja związana jest ze zmianami w systemie emerytalnym.

Na zdjęciu Mateusz Szczurek, szef resortu finansów

Resort finansów tłumaczy w uzasadnieniu do projektu, że jednym z efektów zmian dotyczących OFE będzie obniżenie kwoty państwowego długu publicznego. Wyjaśniono, że w efekcie przekazania do ZUS 51,5 proc. aktywów OFE, co będzie miało miejsce na początku lutego, nastąpi konwersja zobowiązań Skarbu Państwa. Według MF w praktyce operacja ma polegać na odkupie przez resort finansów od ZUS papierów skarbowych przekazanych ZUS-owi przez OFE. W zamian ministerstwo zobowiąże się do wypłaty ubezpieczonemu świadczeń emerytalnych odpowiadających zewidencjonowanej na jego subkoncie w ZUS zindeksowanej wartości papierów skarbowych.

Papiery skarbowe przejęte przez ZUS będą umarzane. _ Obniżenie państwowego długu publicznego (PDP) wynikać będzie zarówno z kwoty umarzanych skarbowych papierów wartościowych, jak i oszczędności w kosztach ich obsługi. Dodatkowo obniżająco na dług sektora działać będą pożytki z innych niż papiery skarbowe aktywów przekazanych z OFE _ - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Według MF w związku z tym należy zastąpić próg 50 proc. PKB progiem 43 proc. PKB, natomiast progu 55 proc. PKB odpowiednio progiem 48 proc. PKB. _ Propozycja obniżenia progów o 7 punktów procentowych uwzględnia niepewność związaną zarówno z ostatecznym ukształtowaniem się relacji długu do PKB w bazowym roku 2013 r., jak i rzeczywistym wpływem zmian w systemie emerytalnym na dług, wynikających między innymi z rynkowej wartości portfela OFE oraz jego struktury na dzień przekazania 51,5 proc. aktywów netto do ZUS _ - wskazało MF.

Resort podkreślił, że obniżenie progów relacji długu do PKB, uwzględnionych w mechanizmie tzw. stabilizującej reguły wydatkowej (uzależnia ona wzrost wydatków państwa od kluczowych wskaźników makroekonomicznych) ma na celu ustabilizowanie długu publicznego na niższym poziomie oraz zapewnienie wiarygodności polskiej polityki fiskalnej.

_ Jak wskazują bowiem agencje ratingowe reforma systemu emerytalnego będzie neutralna dla oceny wiarygodności kredytowej (ratingu) Polski przy założeniu, że obniżeniu poziomu długu publicznego będzie towarzyszyło odpowiednie dostosowanie progów w ustawie o finansach publicznych _ - dodano.

Projekt nowelizacji przewiduje ponadto doprecyzowanie regulacji związanych z dokonywaniem przez jednostki samorządu terytorialnego zmian budżetu ustalonego przez regionalną izbę obrachunkową. Ponadto w ustawie o finansach publicznych mają się znaleźć przepisy ułatwiające procedurę konsolidacji przepływów finansowych między funduszami zarządzanymi przez ZUS.

MF chce, by zmiany weszły w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Resort tłumaczy, że wynika to z konieczności wprowadzenia zaproponowanych rozwiązań dotyczących progów ostrożnościowych w tzw. mechanizmie korygującym stabilizującej reguły wydatkowej przed rozpoczęciem prac nad Aktualizacją Programu Konwergencji.

_ Zgodnie z polskim ustawodawstwem, prognozy zawarte w Aktualizacji Programu Konwergencji, będącego częścią Wieloletniego Planu Finansowego Państwa, stanowią podstawę do opracowywania projektu ustawy budżetowej na kolejny rok, zatem zasadne jest, aby oba dokumenty opracowywane były z jednolitych ram fiskalnych _ - wyjaśniono.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)