Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd chce ochronić elektrownie i ciepłownie

0
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła Przejściowy Plan Krajowy, pozwalający
przesunąć termin obowiązywania zaostrzonych standardów emisyjnych dotyczących dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz pyłu.

Rząd chce ochronić elektrownie i ciepłownie
(Reporter Poland)

Rada Ministrów przyjęła Przejściowy Plan Krajowy, pozwalający przesunąć termin obowiązywania zaostrzonych standardów emisyjnych dotyczących dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz pyłu z 2016 r. do połowy 2020 r. - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Jak poinformowało CIR w komunikacie po posiedzeniu rządu, Przejściowy Plan Krajowy to wynikająca z dyrektywy o emisjach przemysłowych derogacja od zaostrzanych od 2016 r. norm emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz pyłu.

Chodzi o dyrektywę europejską z 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych, która znacznie zaostrza standardy emisyjne dla dużych źródeł spalania paliw - o mocy większej niż 50 MW. _ Dlatego dyrektywa przewiduje możliwość zastosowania mechanizmów łagodzących dotkliwość wprowadzanych zmian. Takim mechanizmem jest Przejściowy Plan Krajowy. _

_ _

_ Plan pozwala przesunąć termin obowiązywania zaostrzonych standardów emisyjnych z 2016 r. do połowy 2020 r. Nie jest to mechanizm obowiązkowy. Firmy będą mogły do niego przystępować dobrowolnie. Każde państwo członkowskie, po podjęciu decyzji o jego wdrożeniu, powinno przesłać swój Plan Komisji Europejskiej _ - czytamy w komunikacie CIR.

Plan, po zatwierdzeniu przez KE, ma obowiązywać od początku 2016 r. do końca czerwca 2020 r. Operatorzy uwzględnionych w nim obiektów będą musieli się wywiązać z dotrzymania przyznanych udziałów w pułapach emisji w poszczególnych latach.

Jak poinformował CIR, plan bezpośrednio dotyczy 73 obiektów energetycznego spalania - elektrowni, elektrociepłowni, ciepłowni. Złagodzenie skutków wprowadzenia docelowych standardów emisyjnych, poprzez odsunięcie w czasie obowiązku ich stosowania ma dać czas na inwestycje, które pozwolą firmom dostosować się do nowych wymogów emisyjnych np. przez wybudowanie instalacji odsiarczania lub odazotowania spalin.

Czytaj więcej w Money.pl
Na tej decyzji Polska może stracić 1 mld euro Polska od początku sprzeciwia się planowi Komisji Europejskiej, by od 2013 r. zawiesić aukcję części pozwoleń na emisję CO2.
Donald Tusk zapowiada gigantyczne wydatki Premier ujawnił, ile pieniędzy pójdzie na inwestycje w energetyce. Wmurował kamień węgielny pod pierwszą z nich.
Zwolni ich z opłat za CO2. Na poprawę atmosfery By poprawić atmosferę negocjacji ws. emisji CO2 w międzynarodowym lotnictwie, komisarz UE ds. klimatu Connie Hedegaard zaproponowała, by zatrzymać zegar i zwolnić na rok przewoźników lądujących w UE lub startujących z UE z płacenia za unijne pozwolenia na emisję CO2.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)