Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd chce sięgnąć po rezerwę kursową NBP

0
Podziel się:

Nowak: Wykazanie zysku przez NBP to kwestia księgowania. Spór idzie o miliardy złotych.

Rząd chce sięgnąć po rezerwę kursową NBP
(PAP/Paweł Supernak)

_ aktualizacja: 12:00 _

Rząd liczy, że w ratowaniu budżetu pomoże wypłata zysku z NBP. Bank centralny zapewnia: zysku nie będzie. Według szefa gabinetu politycznego premiera, Sławomira Nowaka można przeksięgować część środków z rezerwy kursowej.

Premier Donald Tusk, opisując sposób poradzenia sobie z tegoroczną dziurą budżetową, poinformował, że liczy na ponad _ 10 miliardów złotych zysku, wypracowanego przez NBP _.

Bank centralny zareagował na to komunikatem, że, podobnie jak w roku ubiegłym, tak i w 2009, osiągnięty zysk będzie przeznaczać na _ rezerwy na pokrycie ryzyka zmiany kursu złotego do walut obcych _. W związku z tym księgowo wynik NBP _ wyjdzie na zero _ i wypłaty dla budżetu po prostu nie będzie.

Rząd ma sposób na Skrzypka?

Szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak uważa, że Narodowy Bank Polski może w tym roku nie przekazywać swoich nadwyżek finansowych na rezerwę ryzyka kursowego, tylko wykazać je jako zysk, który mógłby zasilić budżet państwa. Zaznaczył, że jeśli NBP mimo to zysku nie wykaże, rząd spróbuje ustawowo _ przeksięgować _ wypracowane przez NBP pieniądze tak, aby jednak trafiły do budżetu.

Premier Donald Tusk po czwartkowym spotkaniu z prezydentem Lechem Kaczyńskim powiedział, że rząd ma pakiet pomysłów, których realizacja pozwoli uniknąć podwyższania podatków w 2010 roku. Jednym z nich jest przekazanie 10 mld zł z prognozowanego zysku NBP za 2009 rok do budżetu. Później NBP podał w komunikacie, że w 2009 roku jego wynik finansowy wyniesie zero, więc w 2010 r. nie będzie mógł zasilić budżetu swoim zyskiem. Tymczasem resort finansów wyliczył, że nadwyżki finansowe NBP wyniosą _ kilkanaście miliardów złotych _.

Nowak powiedział w TVN24, że NBP ma dwie drogi postąpienia ze swoją nadwyżką finansową: może wykazać zysk i wtedy 95 proc. z niego powinno trafić do budżetu, a 5 proc. na rezerwę ryzyka kursowego lub może - przed wykazaniem zysku - całe 100 proc. nadwyżki przekazać na rezerwę i wtedy rzeczywiście wykazany zysk wyniesie zero.

_ - Prezes NBP Sławomir Skrzypek doskonale wie o czym mówi, tzn. jeśli dokona tego szachu-machu finansowego, tego przeksięgowania, to oczywiście schowa przed nami ten zysk, przed obywatelami _ - podkreślił.

Jak zaznaczył, w tym roku zwiększenie rezerw na ryzyko kursowe w NBP zapisano na poziomie kilkunastu mld zł i są to właśnie pieniądze z nadwyżki wypracowanej przez bank.

Tymczasem, podkreśla Nowak, jest już wystarczająco dużo rezerw z niezrealizowanych zysków z lat poprzednich.

_ To jest 23 mld zł, naprawdę to jest wystarczająca kwota na ryzyko kursowe _ - przekonywał.

Według szefa gabinetu politycznego premiera, byłoby jedynie _ zabiegiem księgowym _ nieprzekazanie tegorocznej nadwyżki na rezerwę, ale wykazanie jej jako zysku.

Premier rozmawiał o tym z prezydentem

_ Nie jest dla nikogo tajemnicą, że zdolności perswazyjne prezydenta w stosunku do prezesa Skrzypka są dużo większe niż ministra finansów Jacka Rostowskiego, czy premiera Tuska _ - dodaje Sławomir Nowak.

Przyznał także, że jeśli nie uda się przekonać szefa NBP, to rząd będzie chciał zmienić ustawę o NBP i do tego również konieczne będzie wsparcie prezydenta.

_ _

Dopytywany, czy prezydent pomoże, Nowak odparł, że podczas rozmowy z Donaldem Tuskiem Lech Kaczyński zdawał się _ być zainteresowany i otwarty _.

Zysk NBP się budżetowi należy

- _ W regulacjach dotyczących NBP jest zapisane, że jeżeli jest jakiś zysk, to w banku centralnym zostaje część potrzebna na rozwój (w tym inwestycje), a reszta zysku, ponieważ jest to instytucja państwowa, jest przekazywana do budżetu. Były przecież lata, że te kwoty były bardzo duże, rzędu dwóch, czy nawet czterech miliardów złotych. W pewnym okresie stanowiło to nawet pół procenta PKB. Nie bardzo wiem jednak, na jakiej podstawie zakłada się, iż w przyszłym roku zysk NBP miałby wynieść aż 10 miliardów złotych - mówi w rozmowie z Money.pl prof. Jan Winiecki. _

Według ministerstwa finansów, mimo konieczności tworzenia rezerw, zabezpieczających przed zmianami kursów, nadwyżka finansowa Narodowego Banku Polskiego w 2009 roku będzie wynosiła kilkanaście miliardów złotych.

_ - NBP ma także przychody niezrealizowane z tytułu różnic kursowych, które na koniec 2008 roku stanowiły około 23 miliardy złotych - argumentuje resort finansów . _Jego zdaniem właśnie te ubiegłoroczne środki powinny posłużyć na rezerwę, _ _a nadwyżka za rok 2009 może zasilić budżet państwa.

Zyski, na które liczy rząd, są jednak tylko wirtualne. Wynikają z tego, że waluty które stanowią 90 procent aktywów NBP, w przeliczeniu na złote, są dziś droższe niż w chwili zakupu przez bank centralny.

_ [

]( http://www.money.pl/pieniadze/kurs/eur,978.html )Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej _

NBP musiałby sprzedać część walut, żeby ten _ papierowy zysk _ zrealizować. Nie może jednak tego zrobić, bo potrzebuje walut do kontrolowania kursu złotego i do transakcji na rynku międzynarodowym.

W 2008 r. wynik NBP był zerowy, wobec 12,4 mld zł straty w 2007 r. i 2,6-mld zł zysku w 2006 r.

_ - Jeżeli będzie to możliwe i wynik finansowy banku będzie na odpowiednim poziomie, NBP przeznaczy część zysku na wsparcie budżetu, w tych ciężkich czasach _ - powiedział PAP prezes NBP Sławomir Skrzypek. Jak wyjaśnił, zysk NBP zależy od zmienności kursu walutowego.

_ - Mówienie w tej chwili o przyszłym kursie złotego byłoby niewłaściwe. Z tego powodu komunikaty banku centralnego są neutralne _ - powiedział. Dodał, że o przyszłych zyskach NBP będzie można mówić dopiero po ich policzeniu i przygotowaniu przez bank sprawozdania finansowego, po 31 grudnia 2009 roku.

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)