Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd chce zaoszczędzić na wydatkach na armię?

0
Podziel się

Rostowski: W jednym roku wojsko dostałoby mniej, w innym więcej. W ciągu sześciu lat to by się wyrównało.

Rząd chce zaoszczędzić na wydatkach na armię?
(kprm.gov.pl)
bDAUdaJh

**Minister finansów Jacek Rostowski proponuje, aby wydatki z budżetu na wojsko stanowiły 1,95 proc. PKB, ale kwota ta rozliczana byłaby w okresie sześcioletnim.

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk powiedziała na początku września na posiedzeniu sejmowej komisji obrony, że w 2011 r. przeznaczenie 1,95 proc. PKB na armię nie ulegnie zmianie. Mówiła, że także w wieloletnim planie finansowym państwa wydatki na wojsko mają _ w okresie sześcioletnim wynosić średnio 1,95 proc. PKB _. Przekonywała, że na razie nie są znane szczegóły.

Rostowski, pytany w Radiu ZET o zmianę w zasadach finansowania armii, przyznał, że chciałby, aby wydatki z budżetu na wojsko pozostały na poziomie 1,95 proc. PKB, jak jest obecnie, ale kwota ta rozliczana byłaby w okresie sześcioletnim. Poinformował, że wojsku nie zostałyby zabrane pieniądze; w jednym roku dostałoby mniej, w innym więcej, ale w przeciętnym okresie sześcioletnim dostawałoby tyle samo.

bDAUdaJj

_ - Chodzi o to, aby w dobrych latach odkładać pieniądze, aby móc dawać w trudnych latach tyle samo, ile planowaliśmy _ - powiedział.

Całkowite wydatki na armię w tym roku zaplanowano na poziomie ponad 27,535 mld zł, z tego 27,258 mld w budżecie MON i - w niewielkiej części - innych resortów.

Na pytanie, czy da sobie radę z oporem MON i komisji obrony narodowej, Rostowski powiedział, że dawał sobie radę z oporami, które były ostrzejsze. _ Myślę, że tutaj nie mam oporu MON-u. MON by chciał, żeby ten okres wyrównania był trzyletni _. Dodał, że taki okres wyrównania _ nie jest stosowny _. _ Pasuje do ich planów wydatkowych, ale nie pasuje do cyklu gospodarczego _ - uważa minister.

Dodał, że decyzja będzie należała do rządu, a nie do ministra obrony narodowej. _ Projekt nie jest jeszcze przygotowany, ale uważam, że tylko okres pięcio-sześcioletni miałby sens _ - zaznaczył.

bDAUdaJp

Zdaniem Rostowskiego, kryzysy ekonomiczne nie są korzystne dla armii. Zapewnił, że chce, aby była ona sprawna i efektywna. _ Jesteśmy krajem granicznym paktu atlantyckiego, musimy wydawać znaczące sumy na wojsko, ale ten udział w PKB będzie większy, o ile większy będzie nasz PKB. _

_ Rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej Janusz Sejmej, pytany o wypowiedź ministra finansów, powiedział, że resort obrony nie wyprzedzając decyzji i wydarzeń opiera się na obecnych ustaleniach _.

_ - Koncentrujemy się na finansach roku 2011 _ - powiedział Sejmej. Przypomniał, że zgodnie z założeniami budżetu nakłady na obronę w porównaniu do roku bieżącego mają być wyższe o 7,1 proc.

bDAUdaJq

Reguła 1,95 PKB na armię tylko na papierze

W 2009 roku, gdy minister obrony Bogdan Klich musiał zgodzić się na ostre cięcia, na wojsko wydaliśmy zaledwie 1,7 proc. PKB. Jeszcze gorzej było rok wcześniej. Resort obrony rozdysponował środki w wysokości 1,64 proc. PKB.

Za rządów PiS nie było wcale lepiej. W latach 2006 i 2007, gdy ministrami byli Radosław Sikorski i Aleksander Szczygło na MON przeznaczano 1,8 proc. PKB.

W porównaniu z innymi krajami nasze wydatki na wojsko nie prezentują się imponująco. Średnio kraje NATO przeznaczają na obronność około 2,8 proc. PKB.

bDAUdaJr

źródło: MON

Z naszą 100 tysięczną armią jesteśmy na dziewiątym miejscu pod względem liczebności w strukturach NATO.

lp. kraj armia w tys.
1. USA 1368
2. Turcja 493
3. Niemcy 254
4. Francja 243
5, 6. Wielka Brytania, Włochy 197
7. Hiszpania 134
8. Grecja 133
9. Polska 100
bDAUdaJs

źródło: NATO

Największe kwoty na swoich żołnierzy wydaje USA (574 mld dolarów), Wielka Brytania (ponad 59 mld dolarów), Francja (54,4mld dol.), Niemcy (47,4 mld dol.) i Włochy (30,4 mld dol.). Polska w przeliczeniu na dolary rocznie wydaje cztery razy mniej niż Włosi (7,2 mld dolarów).

źródło: MON

O ewentualne zmiany finansowania i budżet MON na 2012 r. minister Bogdan Klich był pytany w czwartek. Ocenił, że _ za wcześnie by mówić o tym co będzie w 2012, bo budżet projektowany jest w systemie corocznym _. _ O budżecie na 2012 będziemy mogli mówić za rok o tej samej porze _ - powiedział.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/173/t90541.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zolnierz;coraz;drozszy;ale;wcale;nie;lepszy,219,0,584155.html) Żołnierz coraz droższy, ale wcale nie lepszy Za 25 mld zł mamy mniejszą armię, a wyszkolenie i sprzęt prawie ten sam, co za poboru.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t98694.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/afganska;misja;kosztuje;miliardy;wyjscie;nie;takie;proste,244,0,632308.html) Afgańska misja kosztuje miliardy, wyjście nie takie proste W tym roku Polska wyda blisko 2 mld zł na pensje i nowy sprzęt dla 2600 żołnierzy służących w afgańskiej misji. Premier zapowiada: będziemy rozmawiać o wycofaniu kontyngentu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t90549.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;budzecie;bedzie;ponad;27;5;mld;na;obronnosc,116,0,671860.html) W budżecie będzie ponad 27,5 mld na obronność To o 7 procent więcej niż w zeszłym roku. Wymóg 1,95 PKB na wojsko będzie spełniony.
bDAUdaJK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)