Notowania

autostrada
22.12.2009 06:52

Rząd dopłaci miliardy na utrzymanie autostrad

Pieniądze z winiet nie wystarczają na opłaty dla firm zarzadzających drogami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(jepoirrier/CC/Flickr)

Pieniądze z winiet, które wykupują co roku firmy transportowe nie wystarczą nawet na opłaty dla zarządzających autostradami.

O sprawie pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _. W tym roku rząd zbierze z winiet 800 milionów złotych, a koncesjonariuszom będzie musiał zapłacić 1,4 miliarda złotych. Brakujące miliony wyłoży budżet.

Dopłacać trzeba będzie jednak nie tylko w tym roku. Według wyliczeń _ Dziennika Gazety Prawnej _ najgorzej będzie w 2011 i 2012 roku, gdy budżet dopłaci koncesjonariuszom po około półtora miliarda złotych rocznie.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ GDDKiA zerwało umowę, bo da to szybszy koniec budowy? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gddkia;zerwalo;umowe;bo;da;to;szybszy;koniec;budowy,142,0,567694.html )
* [ Kolejne odcinki A2 będą gotowe w 2012 roku ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kolejne;odcinki;a2;beda;gotowe;w;2012;roku,21,0,539925.html )
* [ Sieć autostrad na Euro 2012. Będą "dziury"? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/siec;autostrad;na;euro;2012;beda;dziury,235,0,527851.html )

Eksperci nie mają wątpliwości, że zawinił fatalnie skonstruowany system pobierania winiet. Działa on od 2005 roku, kiedy zmieniono ustawę o drogach publicznych. Według niej koncesjonariusze dostają od państwa rekompensatę za bezpłatne przejazdy ciężarówek. Przy niskiej ściągalności opłat z winiet i rosnącym ruchu traci państwo, zyskują natomiast zarządzający.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: autostrada, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz