Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd Ewy Kopacz zajął się budżetem na 2015 rok

0
Podziel się:

Minister finansów przedstawił dokument podczas dzisiejszego posiedzenia rządu. Przewidywalny - krytykują specjaliści.

Rząd Ewy Kopacz zajął się budżetem na 2015 rok
(Stefan Maszewski/REPORTER)
bFfHCLkl

Na swym pierwszym posiedzeniu rząd zapoznał się z informacją ministra finansów Mateusza Szczurka dotyczącą planów budżetowych oraz wysłuchał informacji szefa MON Tomasza Siemoniaka o bezpieczeństwa państwa, szczególnie w kontekście sytuacji na Ukrainie.

Projekt budżetu na 2015 r. - który na początku września wstępnie przyjęty został jeszcze przez poprzednią Radę Ministrów i skierowany do konsultacji w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych - rząd ma przyjąć na kolejnym posiedzeniu zaplanowanym na jutro.

Zgodnie z dokumentem przyjętym wstępnie przez gabinet Donalda Tuska, deficyt w przyszłym roku ma nie przekroczyć 46 mld 80 mln zł. Dochody budżetu państwa zaplanowano w wysokości 297 mld 252 mln 925 tys. zł, a wydatki 343 mld 332 mln 925 tys. zł.

bFfHCLkn

Projekt zakłada, że wzrost PKB w 2015 r. wyniesie w ujęciu realnym 3,4 proc., a średnioroczna inflacja - 1,2 proc. Przewidziano nominalny wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej o 4,3 proc., wzrost zatrudnienia w gospodarce narodowej o 0,8 proc., wzrost spożycia prywatnego w ujęciu nominalnym o 4,2 proc.

Najistotniejszą zmianą systemową, której efekty wpłyną na budżety gospodarstw domowych i przyszłoroczny poziom dochodów budżetu państwa z PIT, ma być zwiększenie o 20 proc. ulgi podatkowej na wychowanie trzeciego i kolejnego dziecka oraz umożliwienie skorzystania z pełnej kwoty ulgi tym osobom, które dotychczas wykazywały zbyt mały podatek, aby w pełni rozliczyć przysługującą ulgę.

Zgodnie z konstytucją projekt powinien trafić do Sejmu do końca września. Jeżeli w ciągu czterech miesięcy od dnia przedłożenia Sejmowi projektu budżetu uchwalona ustawa nie zostanie przedstawiona prezydentowi do podpisu, może on w ciągu 14 dni zarządzić skrócenie kadencji Sejmu.

_ Budżet jest przewidywalny - t _ak projekt komentuje ekonomista Dariusz Woźniak z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. Minister finansów przedstawił dokument podczas dzisiejszego posiedzenia rządu.

bFfHCLkt

Ekspert uważa, że to projekt _ przedwyborczy _. Jak podkreśla, nie ma w nim większych zmian w porównaniu do obecnego. Zdaniem Dariusza Woźniaka, projekt budżetu nie do końca uwzględnia wszystkie uwarunkowania, które mogą mieć na niego wpływ, szczególnie te zewnętrzne. _ Wzrost PKB w przyszłym roku przedstawiony w projekcie budżetu na poziomie 3-4 procent jest lekko optymistyczny, patrząc na załamanie rynku wschodniego _ - podkreśla ekonomista. Wciąż nierozwiązany jest też problem deficytu i narastającego długu.

Jutro, oprócz przyjęcia budżetu na 2015 r., planowane jest rozpatrzenie kilku innych dokumentów. To m.in. strategia zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2015-18, trzyletni plan limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2015-17.

Nowa Rada Ministrów została w poniedziałek powołana przez prezydenta i ministrowie przejęli już swoje obowiązki w resortach. W nowym rządzie jest pięć nowych osób - w stosunku do składu gabinetu Donalda Tuska.

Nowych szefów mają resorty: spraw zagranicznych (Grzegorz Schetyna)
, spraw wewnętrznych (Teresa Piotrowska), sprawiedliwości (Cezary Grabarczyk), administracji i cyfryzacji (Andrzej Halicki) oraz infrastruktury i rozwoju (Maria Wasiak).

bFfHCLku

Czytaj więcej w Money.pl

bFfHCLkO
wiadomości
waluty
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)