Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd kontra Eureko - koniec konfliktu?

0
Podziel się:

Rząd ma nowy pomysł na korzystne rozwiązanie konfliktu z Eureko. Tym razem kusi Rabobank, udziałowca Eureko oraz Banku Gospodarki Żywnościowej, ostatecznym przejęciem tego ostatniego. W zamian PZU kupiłoby pakiet akcji Eureko.

Rząd kontra Eureko - koniec konfliktu?

*Rząd ma nowy pomysł na korzystne rozwiązanie konfliktu z Eureko. Tym razem kusi Rabobank, udziałowca Eureko oraz Banku Gospodarki Żywnościowej, ostatecznym przejęciem tego ostatniego. W zamian PZU kupiłoby pakiet akcji Eureko - pisze Gazeta Wyborcza". *MSP chce rozmawiać o PZU nie tyle z Eureko, ile z jego ważnym współwłaścicielem - holenderskim Rabobankiem (ma 37 proc. akcji Eureko i jest drugim co do wielkości akcjonariuszem).

Według doniesień „Gazety wyborczej” rząd kusi holenderski bank wizją ostatecznego przejęcia BGŻ (Rabobank ma 35,3 proc. akcji, a skarb państwa 43,51 proc.), a może nawet udziałami w jakimś innym banku państwowym.

Operacja miałaby wyglądać następująco: rząd sprzedaje Holendrom sporne 21 procent akcji PZU, ale w zamian za to PZU mogłoby kupić pakiet akcji Eureko. Wtedy rząd mógłby triumfalnie ogłosić, że zapobiegł przejęciu największego polskiego ubezpieczyciela przez zagranicznego inwestora, a doprowadził do stworzenia potężnego podmiotu finansowego, w którym Polacy mają swój poważny udział - czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

Eureko ma w tej chwili 31 proc. akcji PZU

Od dłuższego czasu usiłuje wyegzekwować od skarbu państwa zapisy umowy prywatyzacyjnej i aneksu do niej. Zakładają one, że z chwilą wprowadzenia PZU na giełdę Eureko zwiększyłoby swój udział w spółce o kolejne 21 proc. i objęło kontrolę nad największym polskim ubezpieczycielem – przypomina „GW”

Według analityków ta misterna transakcja nie rozwiązałaby jednak sporu, co najwyżej uspokoiłoby jedynie sytuację na rok, półtora, po czym konflikt wśród akcjonariuszy znów by wrócił.

- Skarb państwa jest trudnym akcjonariuszem, ministrowie skarbu się zmieniają, koncepcje też - mówi Adam Ruciński, doradca inwestycyjny Kancelarii Ruciński i Wspólnicy.

Ponadto pozostałby problem odszkodowania, którego domaga się Eureko. Trybunał Arbitrażowy uznał bowiem, że Polska naruszyła polsko-holenderska umowę o ochronie wzajemnych inwestycji. Eureko może teraz domagać się odszkodowania (na razie rząd odwołał się od decyzji sądu) – pisze „Gazeta Wyborcza”.

ubezpieczenia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)