Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd nie zrezygnuje z prywatyzacji? Będzie strajk generalny

0
Podziel się:

Pracowników nie przestraszyły kary finansowe. Nie zgadzają się na sprzedaż nawet 10 proc. akcji.

Rząd nie zrezygnuje z prywatyzacji? Będzie strajk generalny
(KGHM)

_ - Związki nie zgadzają się na jakąkolwiek sprzedaż, nawet 10 proc. akcji. Uważamy, że sprzedaż choćby takiego pakietu może być realnym zagrożeniem dla polskiej miedzi, która może zostać przejęta przez pewnych akcjonariuszy _ - mówi szef jednego ze związków zawodowych Ryszard Zbrzyzny. - _ Zabawy rządu w prywatyzację są groźne dla KGHM i nie ma zgody na takie działania _ - dodał.

Stasiak: _ Nie może dochodzić do dzikiej prywatyzacji _

Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak zaapelował do rządu, aby podjął rozmowy ze związkowcami. Podkreślił jednocześnie, że KGHM ma strategiczne znaczenie dla polskiej gospodarki.

- _ Nie może tutaj dochodzić do dzikiej prywatyzacji. Trzeba rozmawiać z ludźmi, trzeba wyjaśniać sprawy, trzeba szukać rozwiązań, które są w interesie naszej gospodarki (...) Prosimy o to, aby rząd zechciał podjąć te rozmowy, wyjaśnić sytuację _ - mówi Stasiak.

Strajkujący stracą nagrody, mogą dostać naganę

Rzeczniczka prasowa Polskiej Miedzi Monika Kowalska powiedziała, że strajk związkowców jest nielegalny i wobec pracowników, którzy przystąpią do niego, mogą być wyciągane konsekwencje prawne (upomnienia, nagany z wpisem do akt) i finansowe (pomniejszone zarobki)
.

_ - Strajk to ogromne straty dla firmy i pracowników. Wiąże się z utratą zarobków za czas przestoju i obniżeniem nagrody z zysku _ - wynika z oficjalnego oświadczenia spółki.

*36,7 mld zł z prywatyzacji? *
Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się dokumentem pt. "Kluczowe spółki do prywatyzacji w latach 2009-2010" i zdecyduje o przedstawieniu go do rozpatrzenia na jutrzejszym posiedzeniu rządu - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Dokument ten aktualizuje Plan prywatyzacji na lata 2008-2011 _ w celu zrealizowania zakładanych w budżecie państwa w latach 2009 i 2010 przychodów prywatyzacyjnych _. Liście spółek towarzyszą projekty rządowych uchwał. Zaktualizowany program prywatyzacji, przygotowany przez ministra skarbu Aleksandra Grada, zakłada przychody z prywatyzacji w wysokości 36,7 mld zł do końca 2010 r.

Lista kluczowych projektów obejmuje m.in. sektor energetyki i chemii oraz sprzedaż części udziałów Skarbu Państwa w spółkach giełdowych, w tym od 10 do 41 proc. akcji KGHM oraz części akcji Lotos. Te dwie pozycje wywołały poruszenie wśród polityków i pracowników miedziowej spółki.

Bardziej się opłaca sprzedaż akcji czy dywidenda?

Wcześniej premier Donald Tusk zapowiedział rekomendowanie rządowi wyłączenia KGHM z szybkiej prywatyzacji.

Według szefa rządu, prywatyzacja spółki nie jest opłacalna z punktu widzenia interesu państwa, bo dywidenda z zysku KGHM w ciągu pięciu, sześciu lat dałaby państwu takie same korzyści, co sprzedaż udziałów Skarbu Państwa.

Czytaj w Money.pl
*Megaprywatyzacja. Kto kupi KGHM? * Jeśli Skarb Państwa pozbędzie się swoich pakietów spółek z GPW zyska na tym 17,5 mld złotych. O realizację planów będzie jednak ciężko. Czytaj w Money.pl
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)