Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd o wielkiej obniżce opłat za przedszkola

0
Podziel się:

Projekt nowej ustawy zakłada, że już od września tego roku opłaty dla rodziców za 6 i 7 godzinę pobytu dziecka w przedszkolu spadną. Sprawdź, o ile.

Rząd o wielkiej obniżce opłat za przedszkola
(monkeybusinessimages/iStockphoto)
bFdFmhfp

Za obniżeniem wieku szkolnego ma iść powszechność edukacji przedszkolnej. Potrzeba więcej takich placówek, a korzystanie z nich musi być tańsze. Ma w tym pomóc ustawa przedszkolna, której projekt ma być dziś omawiany na posiedzeniu rządu.

Obecnie w przedszkolach publicznych co najmniej 5 godzin pobytu dziecka jest bezpłatnych. Za kolejne godziny rodzice muszą już płacić, nawet około 4 złotych.

Projekt ustawy zakłada, że już od września tego roku opłaty dla rodziców za 6 i 7 godzinę pobytu dziecka w przedszkolu spadną do 1 złotego. Po roku złotówkę będą kosztować już trzy dodatkowe godziny, a od 1 września 2015 roku wszystkie będą bezpłatne.

bFdFmhfr

Na rok 2013 rząd zaplanował na ten cel w budżecie 320 milionów złotych, a w następnych latach 1 miliard 148 tysięcy i 1 miliard 703 tysiące. Te środki nie tylko mają zrekompensować samorządom obniżenie opłat ponoszonych przez rodziców, ale pomogą tworzyć nowe miejsca dla przedszkolaków.

Ministerstwo Edukacji chce sprawić, aby odsetek dzieci chodzących do przedszkola był porównywalny z unijnym standardem, czyli stanowił nie mniej niż 90 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
1 zł za godzinę. Rząd ma plan dla przedszkoli W budżecie państwa na przyszły rok wydzielono dodatkowe fundusze dla przedszkoli .
Te zmiany dotkną kieszeni milionów Polaków Zgodnie z projektowaną przez MEN ustawą, już od 2013 roku zwiększą się dotacje z budżetu, przekazywane samorządom na przedszkola i żłobki.
Te opłaty za przedszkole niezgodne z prawem Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że pobieranie opłat od rodziców za zajęcia przedszkolne prowadzone w wakacje jest niezgodne z prawem.
bFdFmhfS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)