Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd odstraszy inwestorów? Ma pomysł na podatki

0
Podziel się:

Dziś ma się okazać, jak wysokie podatki będą płaciły koncerny energetyczne za wydobycie gazu łupkowego.

Rząd odstraszy inwestorów? Ma pomysł na podatki
(Reporter)

Dziś mamy poznać wysokość podatków, które za wydobycie gazu łupkowego będą płaciły koncerny energetyczne. Rząd zajmie się projektem ustawy dotyczącej wydobycia w Polsce węglowodorów, między innymi gazu łupkowego.

Pierwotnie zakładano, że gotowy projekt zostanie zaprezentowany w czerwcu. Minister skarbu Mikołaj Budzanowski przekonuje w rozmowie z IAR, że nowe prawo zachęci szczególnie zagranicznych inwestorów do poszukiwań w Polsce gazu niekonwencjonalnego.

_ - Naszym priorytetem jest zachęcenie każdego inwestora posiadającego koncesję na poszukiwanie, a w przyszłości na wydobycie surowców, ropy i gazu, aby wydał kilkaset milionów dolarów w najbliższych trzech latach. To jest podstawowe kryterium przy tworzeniu tej ustawy _ - tłumaczy minister.

POSŁUCHAJ MIKOŁAJA BUDZANOWSKIEGO:

źródło: IAR

Już w zeszłym tygodniu wiceminister środowiska i główny geolog kraju Piotr Woźniak w rozmowie z IAR przekonywał, że ujawnienie propozycji podatków od wydobycia gazu łupkowego ma _ skrócić dyskusję na ten temat _. Piotr Woźniak przyznawał, że kwestia potencjalnych podatków od _ łupków _ budzi wielkie emocje, dlatego ustawa ma tę kwestię rozstrzygnąć od razu. _ _

_ - Bardzo nam zależy, żeby stawki podatkowe bądź chociaż ramy podatkowe były od razu w założeniach ustawy ujawnione. To skróci dyskusję o tym, jakie te podatki powinny być _ - przekonuje wiceminister Woźniak.

Obecnie koncerny za tysiąc metrów sześciennych wydobytego gazu płacą około 6 złotych. Piotr Woźniak nie chciał zdradzić, jakie konkretne propozycje podatków znajdą się ustawie dotyczącej wydobycia węglowodorów w Polsce. Główny geolog kraju wierzy, że nowe obciążenia nie zniechęcą inwestorów do szukania _ łupków _ w kraju.

Ustawa dotycząca wydobycia węglowodorów zakłada również utworzenie Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych. Ma to być strategiczna spółka w 100 procentach należąca do Skarbu Państwa. Jej zadaniem ma być nadzorowanie działalności sektora wydobywczego.

Od 2007 roku w Polsce wydano ponad 110 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. Eksperci szacują, że szybki rozwój wydobycia gazu łupkowego może wymagać inwestycji 4 miliardów dolarów rocznie. Obecnie najwięcej koncesji na poszukiwanie gazu z łupków - 15 - ma PGNiG. Z kolei PKN Orlen ma osiem koncesji na poszukiwanie ropy naftowej i gazu.

Czytaj więcej w Money.pl
Gaz łupkowy ma nam przynieść takie korzyści Dzięki wydobyciu gazu łupkowego PKB Polski może rosnąć o 0,8 procent rocznie. W optymistycznym scenariuszu powstanie ponad pół miliona nowych miejsc pracy., a z podatków budżet państwa do 2025 roku zyska dodatkowo 87 mld złotych.
Gaz łupkowy się nie opłaca. Tak twierdzi... Gazprom kwestionuje opłacalność wydobycia gazu łupkowego w USA i ostrzega przed wysokimi kosztami Chiny.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)