Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd ogłasza: Zyski z prywatyzacji nie trafią do budżetu

0
Podziel się:

Mikołaj Budzanowski: Wpływy ze sprzedaży majątku będą zasilały specjalny program inwestycyjny. Zobacz, ile chce zarobić.

Rząd ogłasza: Zyski z prywatyzacji nie trafią do budżetu
(Rydel86/CC/Wikipedia)

Od 2014 r. wpływy z prywatyzacji będą zasilały program inwestycyjny, a nie bezpośrednio budżet państwa - powiedział minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Minister mówił, że do przyszłego roku rząd będzie prowadził prywatyzację według planu prywatyzacji na lata 2012-2013. _ Od 2014 r. wpływy z tytułu prywatyzacji będą zasilały program rozwojowy Inwestycje Polskie, a nie bezpośrednio sam budżet państwa _ - poinformował.

_ - Po raz pierwszy utworzymy mechanizm prorozwojowy z tytułu przychodów pochodzących z prywatyzacji _ - podkreślił.

Budzanowski był pytany, czy w spółkach Skarbu Państwa jest zamrożony aż tak duży kapitał, by sfinansować wielomiliardowe inwestycje. _ Mówimy tutaj o spółkach strategicznych dla Skarbu Państwa i sporych udziałach wychodzących poza pakiety większościowe w dużych spółkach Skarbu Państwa, również sektora energetycznego i sektora finansów _ - powiedział. Wskazał, że udziały z tych firm mogą zasilić projekty prorozwojowe kwotą co najmniej 40 mld zł.

_ - Jeśli chodzi o sprzedaż spółek Skarbu Państwa, to będzie to proces rozłożony na 3-4 najbliższe lata, realizowany sukcesywnie w zależności od potrzeb i projektów inwestycyjnych _ - powiedział Budzanowski.

Dopytywany, czy wszystkie spółki będące pod skrzydłami Skarbu Państwa przejdą do BGK lub innych podmiotów, powiedział, że aktywa kluczowych spółek z punktu widzenia finansowego i energetycznego bezpieczeństwa państwa, pozostaną pod kontrolą państwa. _ Tam, gdzie pakiety kontrolne czy większościowe muszą zostać utrzymane, to oczywiście one muszą być utrzymane. Mówimy o tym poziomie, który daje gwarancje państwu, że będzie kontrolować obrót energetyczny _ - wskazał. Dodał, że wszystko co jest ponad będzie mogło zostać _ w odpowiedni sposób spieniężone i wniesione albo do BGK albo również w postaci gotówki do spółki Inwestycje Polskie _.

_ Mamy konkretny pomysł jak to zrobić, jak ten program zrealizować, jak będzie on realizowany przez kolejne trzy lata, i listę projektów zarówno związanych z energetyką, ale również z infrastrukturą transportową i - co jest bardzo ważne - to jest również narzędzie dla wszystkich samorządów, oczywiście aktywnych samorządów, które mają gotowe projekty, ale nie wiedzą, jak to sfinansować. Ten mechanizm umożliwi finansowanie wielomiliardowych inwestycji w infrastrukturę transportową w logistykę w energetykę na terenie całego kraju. _

_ _

Minister poinformował, że głównym udziałowcem spółki Inwestycje Polskie będzie prawdopodobnie BGK, natomiast MSP nie wyklucza zaproszenia do tej spółki także innych instytucji.

_ _

_ - Premier Donald Tusk poinformował podczas piątkowego wystąpienia w Sejmie, że rząd zamierza powołać spółkę pod program zatytułowany Inwestycje Polskie _, która do 2015 roku będzie miała możliwości inwestycyjne w wysokości 40 mld zł, a jej operatorem będzie BGK. Dodał, że kwota ta nie wpłynie na poziom deficytu i długu publicznego, gdyż użyte zostaną m.in. kapitały zamrożone w udziałach w spółkach Skarbu Państwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk odkrył karty. Nie ma mowy o ZUS-ie w umowach śmieciowych Premier za to obiecuje, miliardy lecą szerokim strumieniem. Zobacz, co ma się zmienić.
Śmiech, drwiny i przezwiska w Sejmie. Tak oceniają Tuska - _ Podobało mi się wszystko, tylko rząd będzie musiał dodrukować pieniądze _ - mówi rzecznik PiS. W Sejmie trwa batalia o być, albo nie być rządu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)