Notowania

kluska
19-03-2007 (11:47)

Rząd ogłosił pakiet Kluski

Rejestracja firmy w 3 dni oraz uproszczenie wydawania zezwoleń i koncesji - to główne założenia tzw. pakietu Romana Kluski.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Założenie firmy w 3 dni i uproszczenie wydawania zezwoleń i koncesji zakłada m.in. projekt Romana Kluski, który rząd zamierza wprowadzić. *

„Pakiet, który dziś przyjmujemy ma prowadzić ku wolności gospodarowania. To jeden z trzech elementów, na których nam zależy. Po pierwsze reforma finansów publicznych, po drugie wykorzystanie środków unijnych, a po trzecie - jak najwięcej wolności gospodarczej" - mówił premier Jarosław Kaczyński prezentując program ułatwień dla biznesu, który swoim nazwiskiem firmuje Roman Kluska, były szef Optimusa.

Pakiet proponuje przy zakładaniu firm korzystanie z jednego formularza, który mógłby być przesłany droga elektroniczną. Zakładanie firmy odbywałoby się też w jednym okienku Urzędu Skarbowego.

Rejestracja firmy miałaby trwać 3 dni. Według Banku Światowego, obecnie zakładanie działalności w Polsce zabiera aż 30 dni.

Ponadto - pakiet ma upraszczać kontrole przedsiębiorców.
Obecnie mikroprzedsiębiorcy mogą być kontrolowani nawet do 4 tygodni. Pakiet Kluski ogranicza kontrole do dwóch tygodni. Kontrolerzy będą musieli określić jasno cel kontroli.

Henryka Bochniarz, prezydent Lewiatana: „_ Oczekujemy także od rządu zmiany klimatu wobec biznesu. Trudno nam będzie uwierzyć w deklaracje o państwie bardziej przyjaznym dla przedsiębiorców, dopóki Sejm rozpatruje bardzo restrykcyjne projekty ustaw o PIP i odpowiedzialności karnej pracodawców za czyny przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową, tak bardzo sprzeczne z zasadami wolności gospodarczej" _

Kolejne zagadnienia to uproszczenia wydawania koncesji i zezwoleń. Rząd zamierza wprowadzić zasadę automatyzmu przy wydawaniu zezwoleń - jeśli przedsiębiorca będzie spełniał kryteria, otrzyma koncesje bez dodatkowych wymagań.

Roman Kluska: „Regulacji jest obecnie za dużo. Myślę, że rząd dziś rozpoczyna trudny proces, który sprawi, że za parę lat wolność gospodarowania będzie dużo większa. Sadzę, że ten pierwszy krok to consensus między godnością przedsiębiorców a wymaganiami administracji".

Pierwsze ustawy - które mają wykorzystywać propozycje z pakietu Kluski - mają zostać uchwalone w ciągu kilku miesięcy, a wprowadzone w 2008 r

JK

Czytaj także:

Tagi: kluska, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie