Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd optymistycznie o bezrobociu

0
Podziel się:

W jego ocenie stopa bezrobocia w najbliższych latach nie przekroczy 13 procent.

Rząd optymistycznie o bezrobociu
(kprm.gov.pl)

aktualizacja 13.30

Rząd planuje zwiększenie deficytu budżetu na 2010 wobec planowanych na ten rok 27,2 mld zł- wynika z wypowiedzi premiera Donalda Tuska.

Premier podkreślił, że rząd zastosuje narzędzia, które pozwolą uniknąć przekroczenia progu ostrożnościowego na poziomie 55 proc. długu publicznego wobec PKB.

_ - W sposób kontrolowany i przemyślany, pracując nad elementami budżetu, zakładamy, że deficyt będzie wyższy w 2010 niż w 2009 i że naszym celem jest ten typ kontroli, który umożliwi utrzymanie się w progach ostrożnościowych, aby nie przekroczyć 55 procent deficytu do PKB _ - powiedział Tusk podczas konferencji prasowej.

Dodał, że za najdalej kilkanaście dni minister finansów Jacek Rostowski (na zdjęciu) przedstawi szczegóły dotyczące planów budżetowych na przyszły rok.

Tegoroczny budżet po lipcowej nowelizacji zakłada, że dochody wyniosą 272,90 mld zł (wobec wcześniej planowanych 303,03 mld zł). Plan dochodów podatkowych obniżono do 204,81 mld zł z 251,43 mld zł. Z kolei np. planowane dochody z dywidend zwiększono do 8,65 mld zł z 3,35 mld zł.

Wzrost PKB przewiduje się obecnie na 0,2 proc. (wobec 4,8 proc. w 2008 r.), zaś średnioroczną inflację - na 3,0 proc. (wobec 4,2 proc. w 2008 r.).

Tusk: Stopa bezrobocia nie przekroczy 13 procent w najbliższych latach

_ - Stopa bezrobocia nie przekroczy w Polsce 13 proc. w najbliższych latach _ - uważa premier Donald Tusk. Minister finansów Jacek Rostowski podkreślił, że pakiet antykryzysowy zacznie przyczyniać się do poprawy na rynku pracy już w II połowie tego roku.

_ - Spójrzmy na kraj, który był przykładem niezwykłego wzrostu w UE, Hiszpanię. Tam bezrobocie wzrosło mniej więcej z 9 proc. do 18 proc. My zakładamy, że nie spełnią się czarne prognozy tych, którzy prognozowali, że bezrobocie w Polsce może osiągnąć ten hiszpański pułap i przekroczyć 16proc., dochodzić do 20 proc.. Zakładamy, że bezrobocie w Polsce nie powinno przekroczyć w tych krytycznych latach 13 proc. _ - powiedział Tusk podczas konferencji prasowej.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła na koniec lipca 2009 roku 10,8 proc. wobec 10,7proc. miesiąc wcześniej i 9,2 proc. rok wcześniej. Zharmonizowana stopa bezrobocia, mierzona przez Eurostat, wyniosła w Polsce w czerwcu 8,2%proc. wobec 8,9 proc. w całej UE. Najwyższy poziom odnotowały: Hiszpania (18,1 proc.), Łotwa (17,2 proc.) i Estonia (17,0 proc.).

_ - Jeśli chodzi o bezrobocie II półroczu, w przyszłym roku, to zaczną funkcjonować mechanizmy pakietu antykryzysowego, które są szczególnie wymierzone w ten problem _ - powiedział Rostowski.

Kilka dni temu wiceminister pracy Czesława Ostrowska poinformowała, że stopa bezrobocia w sierpniu będzie zbliżona do poziomu lipcowego.

Zarówno przedstawiciele resortu pracy, jak i finansów, spodziewają się wzrostu tego wskaźnika do ok. 12,5 proc. na koniec tego roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)